Rozhodčí ani Svoboda zápas neovlivňovali, rozhodl soud

- Aktuality autor: Alina Holušová

Bývalí rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma stejně jako funkcionář Martin Svoboda se korupce nedopustili a nesnažili se ovlivnit prvoligový zápas Jablonce a Plzně v roce 2012. Takové rozhodnutí ve čtvrtek vynesl okresní soud Praha-Západ. 

Zprava Drahoslav Handlíř, Tomáš Adámek

Zprava Drahoslav Handlíř, Tomáš Adámek,zdroj: Isifa.com

"Zůstalo jen v rovině tvrzení a spekulací. V trestním řízení musíme postupovat na základě důkazů a ty nebyly obstarány a nebylo prokázáno, že by se skutek stal," uvedla soudkyně Jitka Drábková. "Cílem tohoto řízení nebylo očistit celý český fotbal, o jehož čistotě mám po tomto řízení velké pochybnosti. Předmětem byl jeden konkrétní zápas," dodala. 

Svobodu nařkl z korupce bývalý sudí Adámek. V dopise adresovaném Fotbalové asociaci ČR se doznal k tomu, že mu v březnu 2012 Svoboda nabídl úplatek 200 tisíc korun a později i předal, když ovlivní utkání Jablonce s Plzní. Nenašly se však důkazy korupčního jednání. 

Obvinění z braní úplatku tak byl zproštěn Adámek a další bývalý sudí Býma, který byl na schůzce Adámka a Svobody před inkriminovaným zápasem, ale korupci neoznámil. 

Vypovídali i Křetínský a Pelta

Světlo do případu měli vnést šéf Sparty Praha Daniel Křetínský a předseda FAČR Miroslav Pelta, jejichž schůzka v září 2012 celou korupční kauzu odstartovala. Křetínský tehdy měl předat Peltovi "zdrcující" informace. 

Oba však dnes u soudu prohlásili, že šlo o informace od dalších osob, kterým Křetínský důvěřuje, ale že nemají konkrétní důkazy. Šéf Sparty rovněž řekl, že tyto informace se vůbec netýkají projednávaného utkání mezi Plzní a Jabloncem. 

Křetínský jen potvrdil, že informace, které získal během dlouhodobého pozorování fotbalového zákulisí, svědčí o tom, že Plzeň dlouhodobě ovlivňovala své zápasy. 

"Měl jsem informace o tom, že probíhá ovlivňování ve prospěch jednoho mužstva, a to Viktorie Plzeň, a že hlavní spojkou je pan Svoboda, který komunikuje s panem Šádkem (generální manažer Plzně)," řekl Křetínský. "Šlo o informace od osob, kterým jsem věřil. S tím jsem šel za panem Peltou a zároveň to předal policii. Nikdy jsem ale neměl nějaký technický nosič informací s důkazy," dodal. 

Plzeň už dříve u soudu toto obvinění odmítla. Šádek přiznal, že je se Svobodou blízký kamarád, ale korupční jednání jednoznačně odmítl. Šéf Viktorie Tomáš Paclík, který byl dnešnímu jednání přítomen, dával najevo svůj nesouhlas s obviněními na adresu jeho klubu. Nyní bude v případu pokračovat soudními spory s Adámkem i Křetínským za poškození dobrého jména Viktorie Plzeň. 

Pelta potvrdil, že od Křetínského nedostal konkrétní důrazy. "Šlo jen o informace. Jelikož s nimi přišel pan Křetínský, který je majitelem významného klubu a který má morální autoritu, začal jsem to brát vážně," vysvětlil Pelta, proč bez důkazů rozpoutal korupční kauzu. 

Vyšetřování a disciplinární komise

FAČR následně informace předala policii, která zahájila vyšetřování. S tím začala i disciplinární komise, která o dva měsíce později obdržela přiznání v dopisech od Adámka a Býmy. Později však vedení FAČR rozhodlo, že vyšetřování nechá na policii a rozhodnutí disciplinární komise bude následovat až podle výsledku soudu. 

"Chtěli jsme se vyhnout tomu, že rozhodneme, ale pak budeme muset čelit odškodňování, pokud by civilní soud rozhodl jinak," vysvětlil Pelta. 

Křetínský prý předal tehdejšímu předsedovi disciplinární komise Jiřímu Goldovi konkrétní jména rozhodčích, u kterých měl podezření z korupce a jejichž výpověď by mohla přinést důkazy. Byl mezi nimi i sudí Radek Matějek, který řídil utkání mezi Spartou a Plzní, jež předcházelo schůzce Křetínského s Peltou. 

"Pan Matějek byl ve skupině, kterou jsme sledovali. Proto jsme už před utkáním měli velkou obavu. Od té doby se podle statistik jednoznačně snížil počet penalt a vyloučení ve prospěch Plzně," uvedl Křetínský. Nepřímo tak naznačil, že jeho pověstná kabela splnila účel. 

U soudu dnes vypovídala také předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, která mimo jiné rozebírala inkriminovaný duel. Řekla také, že Adámek ukončil kariéru tím, že se nedostavil na utkání dorostu o víkendu, kdy na FAČR dorazil dopis s jeho přiznáním.

Tagy: soud korupce fotbal FAČR ovlivňování výsledků

Zdroje: ČTK