Rozesmátý Kalousek: Konstrukce státního zástupce připomíná třídní nenávist

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Spíše třídní nenávist než právní názor připomíná podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) konstrukce státního zástupce v kauze tří z korupce obviněných exposlanců ODS. Kalousek to uvedl při odchodu z budovy policie, kde byl v souvislosti s případem vyslýchán. Podle Marka Nespaly, právníka vazebně stíhaného bývalého poslance ODS Petra Tluchoře, Kalousek u výslechu uvedl, že s Tluchořem o získání postů ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu nejednal. 

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek,zdroj: isifa/Lidové noviny/FRANTISEK VLCEK

Kalousek odcházel z policejní budovy v dobré náladě. Na dotazy shromážděných novinářů sice odmítl reagovat, poskytl jim však své prohlášení. Podle něj stále doufal, že trojice je obviněna z něčeho jiného, "než že se rozhodli pracovat". 

Kdyby řešili svoji situaci tím, že by odešli na pracovní úřad a pobírali by sociální dávky na úkor daňových poplatníků, byli by to bezúhonní občané, uvedl ministr financí. "Protože se rozhodli pracovat, a dokonce za tu práci pobírat stejný plat jako jejich kolegové na jiných srovnatelných pozicích, sedí ve vězeních jako zločinci, zatímco pánové (Roman) Janoušek a (Ivo) Rittig brázdí na jachtě Jadran," myslí si Kalousek

Situaci se směje

Dodal, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii. 

Kalousek vypovídal jako svědek v kauze, v níž policie obvinila z korupce exposlance Tluchoře, Ivana Fuksu, Marka Šnajdra, dále šéfku kabinetu Janu Nagyovou a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Ministr strávil u výslechu celé dopoledne. 

Podle Nespaly, který budovu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu opustil zhruba hodinu před Kalouskem, sdělil ministr policii, že Tluchoř nežádal ani nenabízel výměnu poslaneckého mandátu za post ve státní firmě. 

Kalousek prý "naprosto věcně a profesionálně" vysvětlil policii veškeré postupy při obsazování postů ve firmách s majetkovou účastí státu. 

Kalouskovi problémy nehrozí

"Z výslechu vyplynulo, že pan ministr jako jediný akcionář nemohl být ovlivněn v rozhodnutí někoho někam instalovat, či neinstalovat," řekl advokát. 

Trojice poslanců - Tluchoř, Fuksa a Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což vyšetřovatelé považují za korupční jednání. 

Právník připustil, že Tluchoř se s Kalouskem scházel, údajně to ale byla pouze politická jednání na půdě Sněmovny mezi Kalouskem jako předkladatelem balíku zákonů a Tluchořem jako poslancem. 

Může za to Nagyová?

"O postech nejednali," dodal Nespala. Jestli a jak se ministr při výslechu vyjadřoval k roli odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) v kauze, nechtěl advokát říci. 

Žalobci nevyloučili, že mezi podezřelými je také Nečas. Žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání však vyšetřovatelé Sněmovně dosud nepodali. Podle státních zástupců slíbil exposlancům své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Nečas podezření odmítá, trestného činu se prý nedopustil. 

Celé vyšetřování se týká podezření kolem premiérovy blízké spolupracovnice Nagyové. Policie ji v případě exposlanců viní z toho, že sjednávala politickou korupci, v další části kauzy jí klade za vinu také organizování nedovoleného sledování Nečasovy manželky a dvou lidí z úřadu vlády. 

Ostravský okresní soud poslal o víkendu do vazby sedm z osmi obviněných. Kromě Nagyové a exposlanců je to také někdejší ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Vězení se vyhnul dosavadní velitel zpravodajské služby Milan Kovanda, který se částečně přiznal.

Tagy: policejní razie v nejvyšších patrech politiky kauza Nagyová

Zdroje: ČTK