Ropa nenalezena: Rusové u Kuby neuspěli ani na druhý pokus

- Aktuality autor: red

V hlubokých vodách u západního pobřeží Kuby nenašel dost ropy ani druhý průzkumný vrt, který vedly firma PC Gulf z malajsijské skupiny Petronas spolu s ruskou Gazprom Něfť. Pro kubánské naděje na získání části ropného bohatství Mexického zálivu je to další rána poté, co v květnu španělská společnost Repsol po nezdaru prvního vrtu oznámila, že dalších pokusů se vzdává.

PC Gulf a Gazprom Něfť uvedly, že budou nyní studovat, zda budou dál pokračovat v ropném průzkumu ve svém vymezeném území poblíž západokubánské provincie Pinar del Rio. Analýza vrtu podle kubánské státní ropné společnosti Cubapetroleoní ukázala "aktivní ropný systém", hornina však byla příliš kompaktní na to, aby se z ní dalo dobývat "významnější množství ropy a plynu".

Pronajatou vrtnou plošinu Scarabeo-9 nyní využije venezuelská státní společnost PDVSA, která se bude pokoušet o nalezení využitelného ložiska ve své oblasti. Poté je řada na angolské firmě Sonangol, předtím je ale plošina zamluvena pro vrty v brazilských vodách a není jasné, kdy se bude moc vrátit. Jde o jednu z mála dostupných vrtných plošin, která může pracovat bez hrozby amerických sankcí, protože je v ní méně než deset procent částí vyrobených v USA.

Tagy: svinstvo ropa

Zdroje: ČTK