Ropa i přes optimismus BP uniká do Mexického zálivu dál

- Aktuality autor: red

Společnosti BP se navzdory původnímu optimismu nepodařilo zastavit únik ropy do Mexického zálivu. Řekl to v sobotu vysoce postavený manažer firmy Doug Suttles.

Podle něj přes pokus ucpat poškozený ventil do moře proudí stále stejné množství ropy. Firma nyní zvažuje další postup, uvedla agentura Reuters. Konec pravděpodobně největší ekologické katastrofy v dějinách Spojených států je tak stále v nedohlednu. 

BP se snaží ucpat poškozený vrt speciálním bahnem od středy. Dosud se pokus považoval za úspěšný, ještě v pátek o tom informovala například americká Pobřežní stráž, která koordinuje záchranné práce. Suttlesovo prohlášení je tak studenou sprchou. BP se nyní rozhoduje, zda bude v současném pokusu pokračovat, anebo přikročí k jinému řešení. 

Ekologickou katastrofu způsobil výbuch plošiny Deepwater Horizon koncem dubna. Do moře od té doby uniká kolem tří milionů litrů ropy denně.

Havárie již tak rozsahem předčila únik z tankeru Exxon Valdez u Aljašky na konci 80. let.

Únik ropy představuje stále větší problém pro prezidenta Baracka Obamu, který jej podle mnoha kritiků zprvu podcenil a stále jej řeší s nedostatečným důrazem. Bílý dům tyto názory odmítá, veřejnost je ale stále skeptičtější.

Tagy: ropa

Zdroje: ČTK