Ropa dál zdražuje, Brent stojí téměř 120 dolarů

- Aktuality autor: red

Ceny ropy na světových trzích dnes navázaly na růst z minulého týdne, a barel severomořského typu Brent se tak dostal k těsné blízkosti 120 dolarů. K růstu cen stále přispívají hlavně nepokoje v arabských zemích, přidávají se k nim ale také obavy z dalšího narušení dodávek suroviny.

Pokračující zlepšování stavu ekonomiky totiž podporuje poptávku po ropě.

Krátce před 10:00 se barel ropy Brent prodával za zhruba 119,50 USD a proti předchozímu závěru v New Yorku byla jeho cena vyšší o více než půl procenta. Dostala se tak těsně k rekordu za dva a půl roku, na němž byla v březnu. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) zdražila na 108,60 USD a během dne vystoupila na 108,74 USD. To byla nejvyšší cena od září 2008.

K růstu cen ropy částečně přispěly i komentáře íránského ministra ropného průmyslu, podle něhož není nutné, aby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) kvůli situaci na trhu svolávala mimořádnou schůzku. Írán je v rámci OPEC jedním z hlavních stoupenců vysokých cen ropy a v současné době organizaci předsedá.

Vývoz z Libye poklesl prakticky na nulu

"Jsou zde obavy o zajištění dodávek, což tady pár let nebylo. Teď se to týká hlavně Libye," poznamenal člen konzultační společnosti Purvin and Gertz John Vautrain. "Ty nepokoje narušily zásobování, což má teď vliv na Evropu," dodal.

Libye je sedmnáctým největším producentem ropy na světě a třetím největším v Africe, delší dobu už se ale potýká s občanskou válkou. Z toho důvodu například vývoz ropy klesl prakticky na nulu. Tamní vláda vyslala do Řecka delegáta, aby projednal možnosti ukončení současných bojů, zatím ale nenaznačila, že má v úmyslu boje omezit či zastavit.

Navzdory nynějšímu růstu cen ropy techničtí analytici upozorňují, že po jejím výstupu může přijít i korekce. Ta by mohla cenu WTI vrátit na 106,30 USD.

Tagy: ropa cena

Zdroje: ČTK