Romové nutili své děti krást mobily. Soud je potrestal

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Několik let vězení dostali Romové, kteří nutili své děti krást telefony a peněženky. Pařížský soud tak potrestal skupinu původem z Rumunska. Padly až osmileté tresty pro rodiče dětí, potrestání byli ale i překupníci, které telefony prodávali dál.

Krádež (ilustrační foto)

Krádež (ilustrační foto),zdroj: ThinkStock

Vynesení rozsudků, které se svou výší blížily požadavkům státních žalobců, vyvolal podle agentury AFP pozdvižení v soudní síni, kam se dostavili příbuzní souzených. Někteří hosté, kteří se neubránili křiku a slzám, byli vyvedeni. Tvrdé tresty ve výši až šesti let vězení s pokutou 30 tisíc eur (823 tisíc Kč) uložil také překupníkům, kteří ukradené předměty prodávali dál na černém trhu.

Před soudem stanulo celkem 20 rumunských Romů a tři Maročané, kteří podle obžaloby systematicky využívali své děti k páchání trestných činů. Nejtvrdší tresty dostali navíc ti, kteří se neštítili děti ve věku od devíti do 17 let k této činnosti nutit násilím.

Každé dítě mělo za úkol denně donést gangu aspoň jednu až dvě peněženky a dva až tři mobilní telefony. Utržené peníze pachatelé buď utráceli v hracích automatech nebo posílali příbuzným do Rumunska na výstavbu nebo opravu domů.

Většina odsouzených dostala také doživotní zákaz pobytu na francouzském území.

Tagy: Francie děti Paříž krádež Romové Rumunsko

Zdroje: ČTK