Romney vyhrál v první televizní debatě nad Obamou
4. 10. 2012 – 13:47 | Zpravodajství | Jakub Konečný
Republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney podle bleskových průzkumů mezi voliči vyhrál první televizní debatu se šéfem Bílého domu Barackem Obamou.
Politologové ale vyjadřují pochybnosti o tom, zda bude vítězství v debatě Romneymu stačit na změnu vývoje celého souboje o Bílý dům. V něm si Obama dlouhodobě udržuje mírnou převahu v celostátních průzkumech, především však vede ve státech, v nichž se budou volby rozhodovat.
VIDEO zde: Zpátky ve hře:Obamovi při první debatě docházela slova
Podle průzkumu televize CNN označilo Romneyho za vítěze debaty 67 procent diváků rozhodnutých jít volit. Současnému prezidentovi vítězství přisoudilo jen 25 procent dotázaných. V průzkumu televize CBS byl rozdíl mezi oběma kandidáty menší, Romney ale přesto nad Obamou zvítězil v poměru 46 ku 22 procentům.
Republikánského kandidáta označovali za vítěze v prvních reakcích i uživatelé sítě Twitter. Podle psychologů působil Romney lépe i svým obecným vystupováním - vypadal přesvědčivěji než Obama, který se často při odpovědích odmlčoval a někdy uhýbal pohledem.
Politologové rovněž označují za vítěze Romneyho
Na úspěchu Romneyho se shodují i politologové. "Romney vyhrál. Skutečným překvapením ale je, že vyhrál tak výrazně," řekl Paul Sracic z Youngstownské univerzity.
Server Politico uvádí, že se Romneymu díky volební debatě podařilo zahnat dojem, že se jeho volební kampaň hroutí. "Pravděpodobně zabránil snahám republikánských sponzorů přesunout peníze ze souboje o Bílý dům do bojů o místa v Kongresu," napsal server.
Podle listu USA Today se na výsledku debaty podepsalo i to, že Romney má čerstvé zkušenosti z diskuzí s politickými soupeři z republikánských primárek. "Naproti tomu Obama s nikým nedebatoval od svých tří setkání s (neúspěšným prezidentským kandidátem) Johnem McCainem před čtyřmi lety. Od té doby nikdy nestál proti soupeři v situaci, kdy mají oba stejné podmínky," napsal deník.
Romney referendum, Obama volbu
USA Today také konstatuje, že každý z kandidátů vykreslil nadcházející volby jiným způsobem. Romney je podle listu vidí jako referendum o tom, jak Obama uspěl ve svém prvním funkčním období. Naopak úřadující prezident hlasování označuje za volbu mezi svými a Romneyho plány do budoucna.
Americké deníky si také všímají toho, že Obama v debatě nevyužil k útoku na soupeře Romneyho kontroverzní výrok o tom, že 47 procent Američanů parazituje na státním rozpočtu. Vysvětlení pro to neměli ani představitelé Demokratické strany. "Nevím, proč to neudělal. Možná proto, že je gentleman," řekl demokratický guvernér státu Maryland Martin O'Malley.
Otázkou nyní zůstává, nakolik debata ovlivní americké voliče při jejich rozhodování v listopadových volbách. Politolog Tom Holbrook z Marquetteovy univerzity připomněl, že od roku 1988 se po předvolební debatě posunovaly preference prezidentských kandidátů v průměru méně než o jeden procentní bod. Největší úspěch v průzkumech zaznamenal po debatě neúspěšný demokratický kandidát John Kerry, kterému se popularita po střetnutí s Georgem Bushem mladším v roce 2004 zvýšila o 2,3 procentního bodu.
Navíc, v 35 z 50 amerických států už mají voliči možnost hlasovat předčasně. Šest procent voličů z těchto států tak odevzdalo svůj hlas ještě před dnešní debatou.
Obama se s Romneym celkem utká ještě ve dvou debatách. Další se uskuteční 16. října v Hempsteadu ve státě New York a poslední 22. října ve floridském městě Boca Raton. Volby se budou konat 6. listopadu.