Roman: Kontrolory ČEZ necvičila policie ani armáda

- Aktuality autor: red

Generální ředitel energetické společnosti ČEZ Martin Roman ve středu vyloučil, že by se na kontroverzním výcviku kontrolorů z odboru netechnických ztrát (NTZ) podílela policie nebo armáda.

Přiznal ale, že na počátku fungování útvaru v roce 2005 došlo k "přehmatům". NTZ podle něj funguje proto, aby se lidem nezvyšovala cena elektřiny, a rušit jej nehodlá. 

Strana Suverenita v úterý médiím poskytla videozáznamy, na kterých se pracovníci ČEZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři ČEZ. 

Roman prohlásil, že výcviku, ze kterého videozáznamy pocházely, se zúčastnilo deset zaměstnanců NTZ v letech 2005 a 2006, od té doby se žádný výcvik nekonal. Po loňském vnitřním auditu NTZ už podle něj zaměstnanci útvaru nosí oděvy, které nejsou zaměnitelné s policejními uniformami. 

Případ sebevraždy muže navštíveného kontrolory ČEZ označil Roman za tragickou událost. Připomněl ale, že policie uzavřela vyšetřování události s tím, že nebyl spáchán trestný čin. 

Šéf ČEZ také zdůraznil, že při odpojování elektřiny vždy asistuje policie. Konstatoval, že od výcviku pracovníků NTZ už útvar odhalil téměř 15000 krádeží elektřiny a zákazníkům tím ušetřil přes 500 milionů korun. 

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) plánuje podat návrh na obžalobu kontrolorů ČEZ, kteří údajně vydírali odběratele elektřiny. V listopadu 2008 obvinil celkem 32 zaměstnanců společnosti ČEZ Měření s.r.o. z toho, že údajně vstupovali bez povolení na pozemky odběratelů elektřiny a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr". 

Od dubna 2005 až do současnosti prý nejméně v 50 případech odpojovali odběratelům elektrické energie dodávky. Poté je údajně nutili přijít, často v nočních hodinách, na pracoviště firmy ČEZ Měření s.r.o., kde jim hrozili trvalým odpojením elektřiny, oznámením na policii a stupňující se vysokou pokutou v případě, že nebudou spolupracovat.

Tagy: mafie ČEZ výcvik

Zdroje: ČTK