Rodný list v Keni nehledám, vzkazuje kritikům Obama

- Aktuality autor: pal

Americký prezident Barack Obama se při návštěvě Keni, odkud pochází jeho otec, nevyhnul citlivé otázce svého původu. Na slavnostní večeři uvedl, že někteří jeho kritici se domnívají, že do africké země přijel hledat svůj rodný list.  

Barack Obama prý do africké země nepřijel pátrat po svém rodném listě

Barack Obama prý do africké země nepřijel pátrat po svém rodném listě,zdroj: Profimedia.cz

"Domnívám se, že mí kritici doma mne podezírají, že jsem se sem vrátil pátrat po svém rodném listu. Není to pravda," řekl Obama při přípitku na slavnostní večeři.

Pochybnosti o místě Obamova narození?

Obama je potomkem Keňana Baracka Obamy a Stanley Ann Dunhamové, která pocházela z Kansasu. Ani jeden z nich už nežije.

V Keni byl Obama poprvé soukromě v roce 1987. Z letadla se mu tehdy ztratilo zavazadlo a porouchal se volkswagen, když jel s nevlastní sestrou po dálnici.

Později přijel jako senátor, jako prezident je v Keni poprvé. Na své nynější cestě, v níž ujišťoval Keňany svou přízní, řekl, že při své příští návštěvě na sobě už nebude muset mít oblek. Příští prezident se bude v USA volit v roce 2016.

V USA přišlo téma jeho narození na přetřes při volební kampani v roce 2008, poznamenala stanice CNN. Dodnes existují lidé přesvědčení o tom, že Obama neměl právo kandidovat, protože nesplňuje jednu z podmínek, kterou je narození v USA.

Obama se narodil na Havaji

Kritiky z volební kampaně umlčel, až když v roce 2011 předložil svůj rodný list, který dosvědčuje, že se narodil v Honolulu na Havaji.

Obamovy žerty na toto téma jsou známé. "Kdybych neměl rád Ameriku, neodstěhoval bych se sem z Keni," řekl například nedávno v USA.

Jeden z republikánských kandidátů na příštího prezidenta Donald Trump patří mezi ty, kdo o místu Obamova narození stále pochybují.

V jednom červencovém rozhovoru se CNN prohlásil, že není přesvědčen, že se současný prezident opravdu narodil na půdě USA. "Nevím, opravdu nevím," řekl v rozhovoru.

Tagy: zahraničí Keňa americký prezident mezinárodní vztahy

Zdroje: ČTK