Rodině popálené Natálky vyhrožovala smrtí 81letá žena

- Aktuality autor: red

Policie obvinila autorku anonymu, která vyhrožovala smrtí romské rodině popálené Natálky. Děvčátko utrpělo vážné popáleniny při loňském žhářském útoku na domek ve Vítkově na Opavsku.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Obvinění z násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci si v těchto dnech vyslechla jednaosmdesátiletá žena z Litoměřicka. Potvrdila to mluvčí moravskoslezské policie Darina Majková. 

Začátkem roku našla Anna Siváková, matka Natálky, dopis ve schránce. Zásilka obsahovala různé materiály, na kterých byli vyobrazeni rodinní příslušníci Sivákové a ona sama. "Na nich byly hanlivé a výhružné poznámky s rasovým podtextem. Žena vše oznámila policistům," uvedla Majková. 

Rodinu, která se loni v dubnu stala terčem útoku pravicových extremistů, dopis vyděsil. "Ještě teď z toho mám husí kůži. V obálce byla vystřižená novinová fotografie celé naší rodiny. Propiskou tam bylo napsáno, že půjdeme do plynu. Čísla na fotografiích označovala pořadí. Já jsem měla jedničku, Natálka dvojku," popsala v polovině letošního dubna obsah doručené obálky Siváková. 

Případem se zabývali policisté z Opavska. Už před časem oznámili, že jméno odesílatele znají. Nejprve ho ale podezírali z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Během vyšetřování a především po rozhovoru s důchodkyní případ překvalifikovali na násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci. Vyšlo totiž najevo, že motivem seniorky, nebyla rasová nenávist, ale spíše celková zloba. 

Žháři na domek zaútočili v dubnu 2009. Do domu podle výsledků vyšetřování vhodili tři zápalné láhve. Při následném požáru byli zraněni tři lidé. Nejvážněji tehdy ani ne dvouletá Natálka. Utrpěla rozsáhlé popáleniny druhého a třetího stupně na 80 procentech těla.

Obvinění z útoku si vyslechli David Vaculík, Jaromír Lukeš, Ivo Müller a Václav Cojocaru. Všichni čtyři obžalovaní patří k příznivcům krajní pravice. V úterý 11. května všichni poprvé stanuli před soudem. Za pokus o rasově motivovanou vraždu jim hrozí i výjimečný trest či doživotí.

Tagy: policie výhružka vítkov žháři Natálka

Zdroje: ČTK