Rodiče vlčích dětí: Starali jsme se o ně hodně dobře

- Aktuality autor: Michal Polák

Výslechem obou obžalovaných začalo dnes u pražského městského soudu hlavní líčení v případu rodičů, kteří podle obžaloby nepustili své dvě malé děti celý život z bytu ve Vinohradské ulici v Praze. Jejich narození zatajili, poté jim prý nedávali dostatečné jídlo, neoblékali je ani je pořádně nemyli.

Způsobili jim údajně těžkou újmu na zdraví. Muž a žena dnes před trestním senátem svorně tvrdili, že se o své potomky starali více než dobře. Pouze prý nejsou zastánci tradičních metod výchovy.

Státní zástupkyně Margita Kralická uvedla, že roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměly kousací reflexy a nebyly na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinuté. Děti mají údajně poškozeny mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky. Rodičům hrozí v případě odsouzení až dvanáctileté tresty vězení.

Šestatřicetiletý otec u soudu prohlásil, že se svou ženou nechtěli do tohoto světa zplodit děti. U prvního syna prý jeho manželka dlouho nevěděla, že je těhotná - prováděla totiž speciální cvičení, jehož důsledkem měla být ztráta menstruace a následná neplodnost. Potomka porodila v kuchyni. Na úřadech ho prý nezaregistrovali proto, aby s ním nemuseli chodit na zbytečná lékařská vyšetření a očkování, se kterými zásadně nesouhlasí. Podobně tomu bylo i u druhého dítěte, které žena porodila na záchodě, prý aby znovu zbytečně neznečistila kuchyni.

Starali jsme se o ně dobře

"Starali jsme se o ně dobře, hodně dobře," uvedl muž. Dětem prý kupovali nejlepší a nejdražší biostravu. Dávali jim kaše, přesnídávky a ovocné a zeleninové šťávy. "Neuměl kousat, ale to jsme věděli, že není žádný problém," prohlásil o svém starším synovi, se kterým byli údajně v jeho třech měsících dokonce venku. Zjistili však, že to nepotřebuje. Podle otce potřebují děti do dvou let hlavně rodiče, se kterými se zabaví. Jeho synové prý byli veselí a hraví, měli od nich dostatek hraček a mohli být i na balkoně.

Oba manželé popřeli, že by se nedostatečně starali o hygienu svých dětí. Uvedli, že je dostatečně koupali a přebalovali. Nedávali jim však oblečení, protože měli v bytě stále horko. Zároveň prý ušetřili peníze i práci s praním. Šestatřicetiletá žena dodala, že by děti možná odložila po narození do babyboxu, pokud by tehdy věděla o jejich existenci. Sama byla podle svých slov za poslední tři roky venku asi třikrát. Neměla kamarády ani známé, nevadilo jí to však.

Obžalovaní rodiče mají ještě třináctiletou dceru. Ta od svých pěti let vyrůstá u dědečka s babičkou. "Chtěli jsme ji sami vzdělávat, ale to jsme tehdy nemohli, tak jsme ji dali k nim," uvedl otec. Nejezdí ji navštěvovat, žena ji dokonce za osm let ani jednou neviděla.

Rušení veřejného pořádku

Policisté případ odhalili, když přijeli do bytu prošetřit narušování veřejného pořádku. Podle svého vyjádření jim volala obžalovaná žena, protože se začala bát svého manžela, který jí vyhrožoval zabitím. Sama jim prý řekla, že má doma dvě nenahlášené děti.

Případy takzvaných vlčích dětí jsou podle ředitelky Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové vzácné. V současnosti projednávaná kauza je podle ní výjimečná zejména tím, že o dětech úřady vůbec nevěděly, že existují. Organizace se však čas od času setkává s případy, kdy rodiče například na delší dobu děti zavírají.

Tagy: soud

Zdroje: ČTK