Rittig dál válcuje zlé jazyky. Omluvit se mu musí i Česká televize

- Aktuality autor: str

Pražský městský soud rozhodl, že Česká televize ve svém pořadu Události nepravdivě uvedla, že policie zajistila ve firmách Ivo Rittiga 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Rittig byl krácen na ochraně osobnosti. Rozsudek je pravomocný. Není to poprvé, co Rittig usvědčil své kritiky ze lži.

Ivo Rittig není lehká váha. Jen tak někdo si na něj nepřijde

Ivo Rittig není lehká váha. Jen tak někdo si na něj nepřijde,zdroj: Profimedia.cz

Spor souvisí s majetkem, který policie zabavila v červnu 2013. Policisté zasahovali na úřadu vlády, v kancelářích lobbisty Romana Janouška a také u Rittiga. Celá kauza kolem šéfky kabinetu Petra Nečase Nagyové tehdy odstartovala pád Nečasovy vlády. Řada médií následně aféru a zabavené peníze i zlato spojila s Rittigem.

Pražský podnikatel, který sídlí většinu roku v Monaku, napadl reportáž České televize z 13. února 2014. Policie tehdy Rittiga zadržela kvůli údajnému praní špinavých peněz z pražského dopravního podniku. ČT v reportáži Rittiga spojila se zajištěnými penězi i zlatem. Ve spotu sice uváděla, že Rittig se nařčením brání, podle soudu však nedostatečně a zkresleně. O měsíc později vyšlo najevo, že u Rittiga žádné peníze ani zlato vůbec nebyly nalezeny.

Rittig po České televizi požadoval veřejnou a písemnou omluvu. Soud televizi uložil omluvu ve zpravodajském pořadu Události, dopis psát nemusí. Náklady na řízení ve výšce 34 tisíc korun poputují z rozpočtu televize. Veřejnoprávní médium se do budoucna musí zdržet opakování sporné části reportáže.

Není to poprvé, co soud rozhodl o očištění jména známého českého podnikatele. Rittig vede sporů na ochranu osobnosti hned několik. Lobistovi se například musel omluvit ministr zahraničích věcí Lubomír Zaorálek, který ho na půdě sněmovny také lživě spojoval se zabaveným zlatem a miliony. Podle zatím nepravomocného rozsudku se má Rittigovi omluvit také vydavatelství Economia. Článek "Razie proti kmotrům" zasáhl do podnikatelovy občanské cti.

Jméno Ivo Rittiga je často spojováno s děním kolem pražského magistrátu. Vedle Romana Janouška a politika Tomáše Hrdličky měl patřit k takzvaným kmotrům ODS.  Rittig je obviněn v kauze dodávky jízdenek pro pražský dopravní podnik a také v kauze údajného vyvedení peněz z firmy Oleo Chemical. Společně s Nagyovou měl vynášet informace Bezpečnostní informační služby.

Tagy: Česko Česká televize kauza Nagyová kauza Rittig celebrity a slavní ochrana osobnosti česká justice justice a soudy nagygate

Zdroje: ČTK