Řidič Smetana, který čmáral po plakátech politiků, je volný

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Bývalý řidič olomoucké MHD Roman Smetana odsouzený za pomalovávání předvolebních plakátů opustil dnes odpoledne olomouckou vazební věznici. Nejvyšší soud mu přerušil trest a vydal příkaz k okamžitému propuštění. Smetana byl odsouzen ke 100 dnům vězení za to, že před volbami v roce 2010 pomaloval na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam na autobusech, jež si zaplatily politické strany.

Třicetiletý Smetana si tak počká na svobodě na rozhodnutí o stížnosti pro porušení zákona, kterou v jeho prospěch podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga nelze z rozhodnutí o přerušení trestu automaticky vyvozovat, že Nejvyšší soud nakonec rozhodne ve Smetanův prospěch a zruší odsuzující verdikt. Nelze to však vyloučit.

"To, že budu dnes propuštěn, jsem rozhodně nepředpokládal. Slyšel jsem to v rádiu, a překvapilo mě to. Jako první si udělám procházku domů, do Bystrovan, abych si užil svobody. Na cele jsem ale byl se slušnými lidmi," řekl novinářům Smetana. Svého činu nelituje. "Jestli mě budou lákat další předvolební plakáty, nevím. Bude to záležet na tom, zda se mi politici budou jen smát či vysmívat," uvedl Smetana.

Hrozí mu stíhání za maření výkonu

Třicetiletý bývalý řidič olomouckého dopravního podniku pokreslil na protest proti politickým elitám nejméně 30 reklam. Nejvíc pokreslených polepů patřilo ODS, jež se jako jediná u soudu domáhala, aby jí řidič zaplatil škodu 15.000 Kč. Soud mu uložil, aby škodu zaplatil, což udělal. Měl také odpracovat 100 hodin obecně prospěšných prací, což odmítl.

Soudkyně Markéta Langerová, manželka jednoho ze Smetanou pokreslených politiků Ivana Langera z ODS, mu proto trest změnila na 100 dní vězení. Do věznice měl Smetana nastoupit na konci března. Policii se nakonec vydal sám téměř po měsíci po odborářské demonstraci v Praze, ve vězení měl být do 30. července. Za vyhýbání se vězení mu nyní hrozí stíhání za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Za přešetření případu se zasazoval například Český helsinský výbor. Tykadlovému řidiči, jak bývá Smetana nazýván, nedávno někdo v Olomouci věnoval i název ulice. Cedulka "Tykadlova" se objevila symbolicky na jednom z domů v průchodu směřujícím k olomouckému okresnímu soudu.

Tagy: soud trest Olomouc politici přerušení plakáty

Zdroje: ČTK