Řidič Avie, který zranil dvě děti, dostal podmínku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Brněnský městský soud ve čtvrtek potrestal třiačtyřicetiletého řidiče Pavla Dekaře dvaceti měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky. Odsouzen byl za to, že srazil loni v září v brněnské Fryčajově ulici dvě děti z mateřské školy. Děti nehodu přežily.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Příčinou nehody byl špatný technický stav jeho auta. Jedno z dětí přitom vážně zranil. Součástí trestu je i tříletý zákaz řízení motorových vozidel. Dekař musí také rodičům vážně zraněné dívenky zaplatit odškodné ve výši téměř 300 tisíc korun. 

Neštěstí se stalo, když 34 dětí ze školky pod dohledem tří učitelek přecházelo silnici. Dekař ztratil kontrolu nad řízením poté, co v avii došla brzdová kapalina. Střetu nemohl zabránit. 

Stáhl okénko a křičel: Nemůžu zastavit

Nákladní vůz byl v době střetu přibližně osmnáct let starý a měl řádnou technickou kontrolu. Přesto byl podle znalců ve zjevně špatném technickém stavu. "Obžalovaný zjevně porušil svoji povinnost v tom směru, že vozidlo nebylo v dobrém stavu a nebyla provedena ani jeho kontrola před jízdou," uvedl soudce Martin Vrbík. Dekař byl odsouzen za nedbalostní ublížení na zdraví. 

Když se řidič blížil k přechodu plnému malých dětí ve věku pět a šest let, zjistil, že brzy nereagují. Stáhl proto okénko a snažil se křikem učitelky varovat, že nemůže zastavit. Většinu dětí se učitelkám podařilo zastavit a strhnout bokem, nárazu do dvou dětí - děvčete a chlapce ale již nebyly schopny zabránit. "Byla to otázka několika sekund. Snažil jsem se projet mezerou, která v hloučku dětí vznikla," uvedl řidič. 

Hoch byl po ošetření v nemocnici s lehkým poraněním propuštěn domů, dívka dopadla hůře. V nemocnici bojovala o život. Nyní na jedno oko špatně vidí a není jasné, zda se jí zrak ještě vrátí. Děvče se dosud bojí přejít ulici. Musí navštěvovat rehabilitace. Dekař nehody u procesu litoval a omluvil se za ni.

Tagy: nehoda děti zranění

Zdroje: ČTK