Riceová: USA dosáhly v Afghánistánu určitých úspěchů

- Aktuality autor: red

Spojené státy sice uvízly v dlouhodobém konfliktu v Afghánistánu, v zemi se jim ale podařilo dosáhnout nezpochybnitelných úspěchů. Agentuře Reuters to v úterý řekla bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. někdejší šéfka diplomacie mluvila o Afghánistánu u příležitosti vydání první části svých pamětí, která se ale ještě zahájení války v Afghánistánu nedotýká.

"Vím, že je to v Afghánistánu namáhavé. Ale ženy dnes už nejsou popravovány na fotbalových stadionech, dívky chodí do škol a (teroristická síť) Al-Káida už zde nemá svou pevnost," prohlásila Riceová. Přiznala také, že ji dlouhé trvání konfliktu, který začal v roce 2001, nepřekvapuje.

Někdejší ministryně, která působila ve vládě George Bushe od roku 2005, rovněž vyzvala k opatrnosti v mírových rozhovorech, které vede afghánská vláda s povstalci z hnutí Taliban.

"Vedeme z pozice síly"

"Doufám, že si pamatujeme, čím Taliban byl," připomněla ministryně, že například zákaz výuky dívek prosazoval právě Taliban, který vládl Afghánistánu do americké invaze. "Když se vydáme touto cestou (vyjednávání), měli bychom si být velmi jisti, že je vedeme z pozice síly," dodala.

O konfliktu v Afghánistánu se však Riceová v první části svých pamětí nezmiňuje. Kniha, kterou vydala, končí ještě před teroristickými útoky z 11. září 2001. Novější události by měl zachytit druhý svazek pamětí, který se objeví na pultech příští rok.

Tagy: Afghánistán USA vojáci

Zdroje: ČTK