Rezignoval ředitel psychiatrie, která pustila žďárskou útočnici

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 10. 2014 15:59) - Aktuality autor: Alina Holušová

Ředitel psychiatrické kliniky Opava Ivan Drábek dal výpověď. Jeho nemocnice propustila mladou ženu, která v úterý ubodala na střední škole ve Žďáru nad Sázavou jednoho studenta a další tři lidi zranila. Jeho rezignaci uvítal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, podle kterého tak Drábek přijal část zodpovědnosti za tragédii. 

Spolužáci a obyvatelé Žďáru truchlí po chlapci, kterého ubodala šílená útočnice

Spolužáci a obyvatelé Žďáru truchlí po chlapci, kterého ubodala šílená útočnice,zdroj: Isifa.com

"Situace se nakonec vyvinula tak, že pana ředitele Drábka ta situace, ke které došlo, ta lidská tragédie, velmi osobně zasáhla a rozhodl se podat rezignaci na post ředitele Psychiatrické nemocnice v Opavě, kterou jsem přijal," oznámil Němeček po jednání s Drábkem. 

Lékař sám to zdůvodnil mediálním tlakem, zdravím a věkem. Žádnou profesionální chybu ale nepřipouští. "Dnes jsem na poradě u pana ministra uvedl, že z naší strany nedošlo k žádnému pochybení. Toto stanovisko všichni přítomní přijali," prohlásil Drábek. 

Žena skončila na psychiatrii poté, co se před dvěma lety pokusila odvést z havířské základní školy sedmiletou holčičku. Do cesty se jí tehdy postavila vychovatelka, na kterou žena zaútočila, pobodala ji a následně se s dítětem zavřela v místnosti. 

Situaci tehdy vyřešili zasahující policisté. Trestně stíhaná ale žena nebyla právě kvůli psychické poruše. Útočnici byla nařízena hospitalizace v opavské nemocnici. Letos v druhé polovině února nicméně soud na návrh lékařů rozhodl, že má být propuštěna do ambulantní léčby. 

Může za tragédii selhání systému?

Němeček po úterní tragédii oznámil, že postup lékařů nechá prověřit. Kritizoval zároveň rozhodnutí soudu, kterému k propuštění duševně narušené ženy stačil jediný kladný posudek. Jenže Drábek argumentuje, že pacientka splňovala všechny podmínky pro propuštění. 

Premiér Bohuslav Sobotka chce vědět, zda tragédii nezavinilo selhání systému. "Já mám vážné podezření, že tady k systémovému selhání došlo, a vláda je tady od toho, aby se pokusila identifikovat slabá místa, aby se pokusila identifikovat příčiny, proč k tomu systémovému selhání došlo," uvedl Sobotka

Postup soudu proto zkontroluje ministryně spravedlnosti Helena Válková a společně s Němečkem a ministrem školství Marcelem Chládkem pak do konce listopadu podá vládě zprávu. Chládek navíc nařídil plošné školní inspekce, které začínají už ve středu. 

Tagy: Česko útok ve škole Žďár nad Sázavou vyšetřování žďárské tragédie

Zdroje: ČTK,čt24