Reuters: Ruská armáda nutila vojáky, aby šli bojovat na Ukrajnu

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Moskva nutila vojáky, aby šli bojovat na Ukrajinu, tvrdí Reuters a odvolává se na několik bývalých příslušníků ruských ozbrojených sil. Hrozila jim prý kriminálem. Řada vojáků prý přesto raději z armády odešla, jak uvádí Rusové, které zpovídala agentura. Armádu nakonec opustil i nejmenovaný voják, který byl údajně proti své vůli nasazen na Ukrajině. 

Mnoho ruských vojáků si myslí, že jede na cvičení, ale ocitnou se na ukrajinské frontě

Mnoho ruských vojáků si myslí, že jede na cvičení, ale ocitnou se na ukrajinské frontě,zdroj: Profimedia.cz

Jde se o člena kantěmirovské tankové divize. Americké agentuře řekl, že původně byl i s ostatními vojáky odvelen na cvičení na jih Ruska. Místo toho se ale ocitl na ukrajinském bojišti, kde bojoval až do září. 

"Krátce poté, co jsme překročili hranice, nám náš velící důstojník řekl, že když nebudeme plnit rozkazy, tak nám hrozí, že nás zavřou. Dva z nás to odmítli a zmizeli bůhví kam. Za dva dny jsme se jim pokoušeli dovolat. Byli doma, prostě utekli z armády," řekl nejmenovaný ruský tankista a dodal, že by dobrovolně na Ukrajinu nikdy nešel.

Utajení bojovníci na Ukrajině

Ještě před příjezdem na ukrajinské bojiště jim orý řekli, aby se zbavili jakýchkoli označení, která by je mohla spojovat s ruskou armádou. Museli sundat například nárameníky. Část ruských vojáků přejela hranice a strávila několik dní na Ukrajině.

Tankista dostal opušťák, ale za několik dní ho povolali zpátky a byl nasazen v okolí Rostova. Řekli mu, že se účastní velkého cvičení. Proto se později i on rozhodl, že armádu opustí. 

Ruští vojáci jako rukojmí vlastní armády

Armáda podle vojáka neplnila sliby, které jim dala. Po návratu domů prý měl dostávat peníze, neviděl z nich ale ani rubl. Kromě zmíněného tankisty odešlo z ruských ozbrojených sil dalších 14 vojáků. Ruské ministerstvo obrany to nijak nekomentovalo.

V Rusku je sice povinná vojenská služba, ale vojáci základní vojenské služby nemohou být posláni do zahraničí. Armáda to řeší tak, že vojákům slíbí velké finanční výhody za přechod k profesionálním složkám, třeba až 60 tisíc rublů měsíčně v závislosti na hodnosti. 

Průměrný plat v Rusku je přitom o 30 tisíc menší. Na své sliby ale ruská armáda dost často zapomíná.  

Tagy: Rusko ruská armáda ukrajinská krize rusko-ukrajinská krize boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK