Řešení vládní krize: Zeman zahájil schůzky

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 6. 2013 21:21) - Aktuality autor: Danica Klein

Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech zahájil sérii jednání se zástupci sněmovních stran o možném řešení vládní krize. Zástupci ODS mu představili svoji kandidátku na premiérku, kterou je šéfka Sněmovny Miroslava Němcová.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Zároveň se ale přiostřila debata mezi dosavadními koaličními partnery. TOP 09 požaduje po ODS svolání koaliční schůzky, na které chce slyšet návrh na obsazení postu šéfa Sněmovny po Němcové. Schůzka se má uskutečnit v sobotu večer. 

Zeman po poledni jednal s Němcovou a současným šéfem ODS Martinem Kubou. Podle občanských demokratů byla schůzka konstruktivní, prezident ale chce svůj názor na řešení situace po rezignaci premiéra Petra Nečase oznámit až poté, co se během víkendu sejde se všemi zástupci stran zastoupených ve Sněmovně. V podvečer se Zeman sešel se zástupci TOP 09, v sobotu a neděli do Lán přijedou lídři opozice. 

Zvolení už příští týden

Na nové vládě by se chtěli znovu dohodnout současní koaliční partneři z ODS, TOP 09 a LIDEM. TOP 09 dnes na jednání předsednictva podpořila kandidaturu Němcové na premiérku. Vedení strany chce slyšet od ODS návrhy na jméno nového šéfa Poslanecké sněmovny. Původně TOP 09 stanovila termín do nedělních 17:00. Pokud by se tak nestalo, byla by další spolupráce s ODS velmi obtížná, řekl odpoledne předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Po jednání se Zemanem uvedl, že schůzka bude už v sobotu. 

TOP 09 také zopakovala, že by měla mít Sněmovna svého šéfa ještě předtím, než budou poslanci hlasovat o důvěře nové koaliční vládě. Nový předseda Sněmovny by podle TOP 09 mohl být zvolen už příští týden. 

Němcová je nyní předsedkyní dolní komory parlamentu. Pokud by se stala předsedkyní vlády, tuto třetí nejvýznamnější ústavní funkci v zemi by opustila. Podle TOP 09 tak ODS z jednoho problému udělala fakticky problémy dva. 

Skandál s korupcí a zneužití tajné služby

Kuba v reakci na TOP 09 připustil, že občanští demokraté jsou ochotni jednat o obsazení tohoto postu zástupcem TOP 09. Podle Kuby by ale TOP 09 měla jasně říct, že o toto křeslo usiluje. Občanští demokraté nevnímají debatu o obsazení postu šéfa Sněmovny za problém, podle Kuby se na tom koalice může dohodnout. Se Zemanem podle něj dnes tuto záležitost neprobírali a ani po nich prezident nechtěl žádné konkrétní jméno. 

Schwarzenberg míní, že by bylo dobré, aby měla koalice vše vyřešené do úterka. Tento den chce veřejnost se svým pohledem na politickou krizi seznámit prezident Zeman. 

Opozice je za předčasné volby

Sociální demokraté naproti tomu chtějí vyzvat Zemana, aby udělal všechno pro rozpuštění současné Sněmovny a vyhlášení nových parlamentních voleb. Předseda strany Bohuslav Sobotka se za Zemanem vypraví v sobotu se svým prvním místopředsedou Michalem Haškem. 

Koalice hledá, zda může dál vládnout poté, co premiér Nečas v pondělí rezignoval v důsledku skandálu s korupcí a zneužitím tajné služby. Ve vazbě je jeho blízká spolupracovnice Jana Nagyová, několik bývalých poslanců ODS a další osoby. Opozice žádá předčasné volby.

Tagy: ODS TOP 09 prezident ČR krize v ODS

Zdroje: ČTK