Republikánům se nepodařilo zablokovat dohodu s Íránem. Chyběly dva hlasy

- Aktuality autor: pal

Američtí republikánští senátoři nedokázali zablokovat dohodu s Íránem. Republikánům v Kongresu chyběly dva hlasy, díky kterým mohla být dohoda zamítnuta. Podle amerických médií jde o vítězství zahraniční politiky prezidenta Baracka Obamy.  

Před americkým Kongresem demonstrovali lidé proti dohodě s Íránem

Před americkým Kongresem demonstrovali lidé proti dohodě s Íránem,zdroj: Profimedia.cz

K zablokování dohody bylo ve stočlenné horní komoře amerického Kongresu potřeba 60 hlasů. Pro návrh zamítavého usnesení z pera republikánů zvedlo ruku 58 senátorů, 42 jich bylo proti.

Všech těchto 42 hlasů přišlo z tábora Obamových demokratů nebo od nezávislých senátorů, kteří s demokraty obvykle hlasují. Čtyři demokratičtí senátoři hlasovali s republikány.

Zamítnutí dohody by komplikovalo rušení sankcí

O zamítnutí obtížně dojednané dohody s Íránem usilují zvláště republikánští odpůrci vstřícnějšího přístupu k tamnímu teokratickému režimu.

Kdyby oponenti jaderné dohody získali dostatek hlasů pro zablokování rezoluce, Obama by nesměl zrušit řadu amerických sankcí vůči Íránu, což je klíčová součást dohody s Íránci. Demokraté tvrdí, že dnešní hlasování snahu o zablokování dohody v republikány ovládaném Kongresu překazilo.

Americký prezident výsledek hlasování v Senátu přivítal. Jde podle něj o vítězství pro diplomacii, Spojené státy a mezinárodní bezpečnost.

"Povzbudilo mě, že tolik senátorů posuzovalo tuto dohodu podle přínosu, a jsem potěšen velkou podporou zákonodárců i občanů," uvedl Obama v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům.

Republikáni už začali jednat o dalším hlasování o dohodě

Vůdce většinových republikánů v Senátu Mitch McConnell ale okamžitě začal jednat, aby otevřel dveře případnému dalšímu hlasování o této záležitosti v Senátu.

"K problému se vrátíme příští týden a podíváme se, jestli někteří kolegové třeba nechtějí změnit názor," uvedl podle agentury Reuters.

Mezinárodní dohoda, na které se šestice světových mocností s Teheránem dohodla v červenci, umožňuje zrušit protiíránské sankce výměnou za zpomalení sporného íránského jaderného programu. Podle Izraele to Íránu nebrání pokračovat ve vývoji atomové bomby.

Tagy: zahraničí Spojené státy americké republikáni a demokraté dohoda s Íránem

Zdroje: ČTK