Republikáni udrželi Senát, demokraté ovládli Sněmovnu. Trump je prý spokojen

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 7. 11. 2018 19:23) - Aktuality autor: šar

Demokrati v úterních volbách ve Spojených státech převzali kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, v Senátu naopak svou dosavadní většinu lehce posílili republikáni. Prezident Donald Trump je s výsledkem spokojený a na dnešní tiskové konferenci ho opakovaně označil za fantastický úspěch.

Noční čekání na výsledky na Floridě

Noční čekání na výsledky na Floridě,zdroj: Profimedia.cz

Kongres v novém složení zasedne v lednu 2019. Trump před novináři vyzval demokraty ke spolupráci při rozvoji ekonomiky a infrastruktury nebo v oblasti zdravotnické politice. Zároveň je varoval před tím, aby v dolní komoře zahajovali vyšetřování aktivit Trumpa a jeho administrativy.

Vedle nového složení celé 435členné Sněmovny reprezentantů a třetiny stočlenného Senátu vybírali Američané také guvernéry ve 36 státech a třech teritoriích, starostu Washingtonu či nové zástupce ve státních zákonodárných sborech. V řadě soubojů stále nebyl oznámen vítěz a v některých případech se zřejmě hlasy budou přepočítávat.

V Senátu, kde republikáni dosud měli většinu 51 křesel, budou mít nově podle The New York Times (NYT) zřejmě 53 křesel. Předběžně potvrzených je zatím 51 mandátů pro republikány a 45 pro demokraty. Na Floridě původně média připsala vítězství republikánovi Ricku Scottovi, jeho náskok se však následně ztenčil na méně než 0,5 procenta a obhajující demokrat Bill Nelson ohlásil, že bude usilovat o přepočet.

Naopak ve Sněmovně reprezentantů získají většinu demokraté, což bude poprvé po osmi letech. Podle televizní stanice CNN mají jistých nejméně 222 křesel, tedy více než polovinu, a republikáni 199. Podle odhadu NYT získají nakonec demokraté 229 mandátů, a jejich převaha tak nebude nijak drtivá. Dosud měli republikáni 235 sněmovních křesel.

Sněmovna reprezentantů bude po těchto volbách mnohem pestřejší. Dostal se do ní rekordní počet žen, podle agentury AP by jich mohlo být nakonec až 99. Poprvé se kongresmankami stanou dvě muslimky či dvě ženy z řad původních obyvatel Severní Ameriky.

V souboji o Senát zaznamenali republikáni úspěch především v Severní Dakotě, Missouri a Indianě, kde vytlačili z úřadu demokratické obhájce. Demokratům se podařilo připravit republikána o křeslo zatím jen v Nevadě. Republikáni udrželi senátorský mandát například v Texasu, Utahu a Mississippi, demokraté zase na Havaji, v Novém Mexiku či v New Yorku. Senátorské křeslo obhájil i populární Bernie Sanders z Vermontu, který kandidoval jako nezávislý, v Kongresu ale hlasuje s demokraty. Nově mandát získal někdejší republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney.

"Dnes v noci fantastický úspěch. Díky všem!" napsal Trump na twitteru v první reakci na sčítání hlasů. Výsledek tak označil za úspěch, ačkoli se nyní nebude moci o Kongres plně opřít. Později výsledek voleb označil za "velké vítězství". "Nyní se můžeme vrátit zpět k práci," dodal.

Na dnešní tiskové konferenci prezident vybídl demokraty ke spolupráci, která podle něj ani po politických bouřích posledních let není vyloučená. Při případných kongresových vyšetřováních, o kterých se v médiích hojně spekuluje, by prý republikánský Senát oplácel demokratům stejnou mincí a vedlo by to k paralyzování Kongresu. Trump dokonce řekl, že politické bitvy by mu mohly vyhovovat, protože "jsem v tom lepší".

Pokud jde o guvernérské úřady, zaznamenali demokraté úspěch v Nevadě, Novém Mexiku, Kansasu, Illinois, Wisconsinu, Michiganu a Maine, kde dosud vládli republikáni. Podle CNN však budou mít republikáni stále své guvernéry v čele nejméně 26 z 50 amerických států.

Těsný souboj svedl demokrat Andrew Gillum na Floridě, kde ale nakonec zvítězil republikán Ron DeSantis. V ostře sledované volbě v Georgii podle agentury AP s 50,5 procenty hlasů zvítězil republikán Brian Kemp a jeho vyzyvatelce Stacey Abramsové se tak nepodařilo stát se první černoškou na pozici guvernéra v historii USA.

V reakci na to, že demokraté získali ve Sněmovně reprezentantů většinu, dnes oslabuje na devizových trzích ve světě americký dolar. Obchodníci se obávají, že to zvýší schopnost demokratů blokovat hospodářskou politiku prezidenta Trumpa.

Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka by mohl zisk demokratů ve Sněmovně reprezentantů vyvážit kroky současné americké administrativy a zmírnit některé dopady politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Tagy: zahraničí Spojené státy americká politika republikáni a demokraté

Zdroje: ČTK