Represe v Sýrii pokračují, vojáci dál vraždí civilisty

- Aktuality autor: red

Represe vládních sil v totalitní Sýrii proti demonstrantům neustávají. Ve městě Rastan, který je dějištěm nepokojů už pátý den, ve čtvrtek vojáci zastřelili nejméně patnáct civilistů. Od neděle, kdy armáda Rastan odřízla od světa, tam podle aktivistů přišlo o život 72 osob.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Syrská opozice požaduje "okamžité odstoupení" prezidenta Bašára Asada ze všech jeho funkcí. V prohlášení přijatém po schůzce v Turecku také vyzývá k uspořádání prezidentských a parlamentních voleb nejpozději do roka po Asadově rezignaci. 

Asi 300 zástupců různých opozičních proudů, aktivistů a nezávislých osobností se z exilu i ze Sýrie samé sjelo do tureckého letoviska Antalya, kde od středy rokovali o vývoji v Sýrii a převzetí moci v zemi. V jednomyslně schválené závěrečné deklaraci, z níž citovaly agentury, se delegáti "přihlásili k volání Syřanů po svržení režimu" a zavázali se "podporovat ze všech sil lidovou revoluci za svobodu a důstojnost". 

Amnestie Asadovi nepomohla

Opozice poukazuje na vysoký počet obětí policejních a armádních zásahů - od března při nich přišlo o život přes 1000 Syřanů. Neuspokojil ji ani poslední prezidentův krok. Asad tento týden vyhlásil amnestii pro stovky politických vězňů a mnoho z nich bylo do rána propuštěno. Opoziční předáci v Antalyi ale tento krok odmítli s tím, že je na něj už příliš pozdě. 

"Amnestii bude potřebovat Bašár Asad, protože to on střílí do vlastních lidí," řekl vůdce zakázaného fundamentalistického Muslimského bratrstva Mulhim Drubí. 

Asad chce zahájit národní dialog, ale odpůrci mu nedůvěřují, protože armádní a policejní akce stále pokračují. Damašek násilí přičítá ozbrojeným gangům, za nimiž podle něj stojí radikálové a cizí země. 

V Rastanu zabíjejí snajpři

Oběti v Rastanu zabili odstřelovači, uvedli ochránci lidských práv. Úřady ve městě vyhlásily zákaz vycházení. Od neděle tu bylo zatčeno na 200 lidí. Ve městě byla přerušena dodávka elektřiny, vojáci také bombardovali rozvody vody, mešitu a sportovní komplex, řekl agentuře Reuters jeden obyvatel Rastanu.

"Stali jsme se uprchlíky ve vlastní zemi," prohlásil v telefonátu tento muž, který údajně utekl před zatčením ze svého domu v centru města a přespává v lesích.

Stupňuje se i kritika Damašku v zahraničí. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil, že Asadova amnestie přichází pozdě a že režim musí provést výraznější změny. Australský ministr zahraničí Kevin Rudd ve středu rozšířil seznam osob z Asadova okruhu, na které se vztahují sankce. Zároveň vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby povolila Asadovo vydání k Mezinárodnímu trestnímu soudu. 

Pobouření vzbudila vražda třináctiletého chlapce

Nevoli a pobouření vzbudila ve světě zpráva o zabití třináctiletého chlapce Hamzy Chatíba. Podle ochránců lidských práv byl mučen a zabit ve vazbě. Úřady to popírají a tvrdí, že chlapec byl zabit při demonstraci, při níž stříleli na stráže ozbrojenci. 

Demonstrace se rozšířily na většinu syrského území. V úterý ve městě Hirák v provincii Dará při nich zahynulo devět lidí. Mezi oběťmi jsou tři lékaři, jeden dentista a jedenáctiletá dívka. Zabily je rány odstřelovačů a ozbrojenci dobývající domy ve městě, v nichž se odpůrci režimu po rozehnaných demonstracích zabarikádovali. 

Podle ochránců lidských práv je mezi oběťmi nepokojů 30 dětí; přes 8000 lidí bylo zatčeno. V poslední době proto intenzita protestů poněkud opadá.

Tagy: protesty Sýrie nepokoje

Zdroje: ČTK