Remek předal v Kremlu listiny. Česko má opět v Rusku velvyslance

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Nový český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek dnes v Kremlu předal prezidentovi Vladimiru Putinovi pověřovací listiny a oficiálně se tak ujal své funkce. Praze chyběl v Moskvě velvyslanec zhruba rok. První a zatím poslední český kosmonaut, který byl donedávna poslancem KSČM v Evropském parlamentu, dostal od hostitelské země souhlas působit jako velvyslanec koncem loňského října. 

Vladimír Remek

Vladimír Remek,zdroj: wordpress.com

Putin v krátkém projevu označil Česko za důležitého obchodního a investičního partnera Ruska. "Počítáme s důslednou realizací společných projektů v energetice, včetně jaderné, jakož i v humanitární a kulturní oblasti," řekl prezident ve zjevné narážce na ruské snahy podílet se na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. 

Sám Remek v rozhovoru pro ČTK za svou "prioritu číslo jedna" v roli velvyslance označil "podporu ekonomických zájmů České republiky a ekonomických aktivit českých společností a podniků". Hodlá při tom využít i svých dřívějších znalostí Ruska a kontaktů s Rusy. Dvě Putinovy věty na českou adresu pochopil jako pobídku chopit se příležitostí ve spolupráci, a to i v jaderné energetice, kde si Česko dokázalo zachovat i vývojové a výrobní kapacity. Jako "naprosto předčasné" však odmítl dohady ohledně případné ruské reakce, pokud by dostavba Temelína nedopadla podle ruských představ.

Z ceremonie z Kremlu si odnesl "veskrze dobré" dojmy, a to tím spíše, že pověřovací listiny předával "poprvé a pravděpodobně naposledy" a "při vší skromnosti" si je vědom odpovědnosti, kterou tím převzal. 

Na některé nepříznivé komentáře v českém tisku ke svému jmenování velvyslancem reagovat nehodlá, jen podotkl, že "za svůj život jsem si už zvykl na různé reakce". 

Pověřovací listiny předávali dnes v Kremlu noví velvyslanci 18 zemí. Tyto ceremonie se v Alexandrovském sále Velkého kremelského paláce odehrávají několikrát do roka a diplomaté musejí občas i několik měsíců čekat. 

Ceremonii vysílala v přímém přenosu zpravodajská televize Rossija 24, oproti plánovanému programu však se zhruba půlhodinovým zdržením, protože Putin opět dostál pověsti o své chronické nedochvilnosti. Nový český velvyslanec si pro tuto příležitost, jak v Rusku bývá zvykem, vzal nejvyšší sovětské vyznamenání, zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, kterým byl oceněn za let do vesmíru.

Remkův předchůdce v Moskvě Petr Kolář svého času charakterizoval ceremoniál v Kremlu jako "vznešený". Neodmyslitelné doplňky totiž představuje špalír stráží v historických uniformách na kremelském schodišti, fanfára vojenského orchestru, pozlacený Alexandrovský sál zářící v lesku křišťálových lustrů, projev prezidenta, provázeného šéfem diplomacie a poradcem pro zahraniční politiku, a nakonec přípitek šampaňským. 

O Remkově jmenování na diplomatický post do Ruska hovořil prezident Miloš Zeman už krátce po svém zvolení hlavou státu. Možnost vyslat Remka jako českého velvyslance tehdy nevyloučil ani bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. 

Předseda TOP 09 se ale později dostal se Zemanem do ostrého kompetenčního sporu ohledně obsazování velvyslaneckých míst. Cesta ke jmenování Remka ambasadorem v Rusku se tak odblokovala až s červencovým nástupem nové vlády premiéra Jiřího Rusnoka. 

Remkův předchůdce Petr Kolář byl po dvou letech v Moskvě odvolán na vlastní žádost k 31. prosinci 2012. Ministerstvo zahraničí ČR dávalo najevo zájem, aby se Remek funkce ujal ještě před únorovým zahájením zimních olympijských her v Soči. 

Tam lze podle Remka očekávat nejen české sportovce, ale i prezidenta Zemana, předsedy obou komor parlamentu a zřejmě i některé ministry nové vlády. 

Remek má s Ruskem dlouholeté zkušenosti, a to jak z konce 70. let, kdy byl kosmonautem, tak později z polistopadové éry. Působil řadu let v Rusku jako zástupce soukromých firem a také jako obchodní rada českého velvyslanectví v Moskvě. 

Tagy: Rusko velvyslanec

Zdroje: ČTK