Řeky na Moravě se vylévají z břehů, déšť neustává

- Aktuality autor: red

V Moravskoslezském kraji, zejména na Frýdecko-Místecku a Karvinsku, hrozí do čtvrtečního dopoledne povodně. V regionu má do středečního večera vydatně pršet.

Hladiny řek se mohou zvednou i v dalších částech kraje, na Bruntálsku, Novojičínsku, Ostravsku a Opavsku, bude povodňová pohotovost. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Na riziko povodní se musí do čtvrtečních 11:00 připravit i ve Zlínském kraji a na Břeclavsku a Hodonínsku na jižní Moravě. O něco menší nebezpečí hrozí v Olomouckém kraji, uvedli hydrometeorologové. 

Očekávají, že v oblasti Beskyd by mělo spadnout kolem 30 milimetrů srážek za 24 hodin, proto by mohly mírně stoupat nebo kolísat hladiny řek v povodí Opavy, horní Odry, Ostravice a Olše. Některé mohou krátkodobě dosáhnout třetího povodňového stupně - ohrožení. Druhý stupeň - pohotovost - a krátkodobě možná i třetí stupeň by mohl být na řece Moravě ve Strážnici. Dolní Morava by měla kulminovat ve čtvrtek ráno. Také na dolním toku Bečvy by dnes mohl být druhý stupeň. 

V Jeseníkách a v Beskydech navíc bude vát vítr, který může v nárazech ojediněle dosahovat rychlosti až 90 kilometrů v hodině. Slábnout bude večer. 

Severní a střední Moravu zasáhly deště již v uplynulých desítkách hodin. Hladiny některých řek na severu Moravy a ve Slezsku vinou vytrvalého deště dál stoupají, srážky ale podle vodohospodářů mají během dne ustávat. Nejvážnější situace je nyní v Českém Těšíně, kde hladina Olše dosáhla třetího povodňového stupně. 

Kvůli sesuvu půdy byla uzavřena železniční trať z Olomouce na Krnov v úseku mezi Domašovem nad Bystřicí a Hrubou Vodou. Důvodem sesuvu bylo podmáčení svahu po bouřkách v posledních dnech. Déšť neustává ani ve Zlínském kraji. Některé řeky tam stále vykazují stupně povodňové aktivity, ale třetího stupně žádná z nich zatím nedosáhla. 

Meteorologové uvedli, že v Beskydech lokálně napršelo za posledních 24 hodin až 150 milimetrů a v Jeseníkách přes 110 milimetrů srážek. Na návětří Beskyd bude trvalejší déšť pokračovat ještě do večera. Ve čtvrtek má při přeháňkách úhrnně spadnout v Jeseníkách a Beskydech pět až 15 milimetrů a od pátku do neděle většinou do pěti milimetrů srážek.

Zdroje: ČTK