Řekové opět stávkují proti novým úsporným opatřením

- Aktuality autor: Jan Pastor

Život lidem v Řecku dnes znovu komplikuje generální stávka, kterou na 24 hodin vyhlásily dva hlavní odborové svazy. Stávkující protestují, které po Aténách požaduje Evropská unie a Mezinárodní měnový fond (MMF). Strany řecké vládní koalice budou dnes pokračovat v jednání o podmínkách, za jakých země může dostat od mezinárodních věřitelů nový záchranný balík ve výši 130 miliard eur.

V největším řeckém přístavu Pireus se kvůli generální stávce zastavil provoz. "Z přístavu nevypluly žádné lodě," řekl agentuře Reuters příslušník pobřežní stráže.

V Aténách jsou problémy v městské hromadné dopravě a turisté se nedostanou na Akropoli. Nemocnice omezily provoz, k protestu se připojí i učitelé, zaměstnanci bank a telekomunikačních společností.

Odbory na dnešek naplánovaly do centra Atén dva protestní pochody, kvůli nimž bude posílena policie. Během uplynulých dvou let, kdy Řekové tvrdě pocítili dopady ekonomické krize, demonstrace poměrně často doprovázely násilnosti.

Dnes musíme najít řešení

Řecký premiér Lukas Papadimos dlouho do noci na dnešek jednal s představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu o podmínkách, za jakých poskytnou Řecku záchranný balík 130 miliard eur. Papadimos o nich musí přesvědčit i šéfy stran vládní koalice. "Dnes musíme najít řešení," řekl agentuře Reuters nejmenovaný zástupce vlády v Aténách. Řecké strany měly o rozhodnutí ohledně přijetí dohody s mezinárodními věřiteli původně diskutovat už v pondělí, jednání ale byla bez uvedení důvodů odložena na dnešek.

Německá kancléřka Angela Merkelová na schůzce s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v pondělí dala najevo značnou nelibost nad nekonečným protahováním aténských jednání.

Tagy: Řecko

Zdroje: ČTK