Řekněte podmínkám mezinárodní pomoci ne, vyzval Řeky jejich premiér Tsipras

- Aktuality autor: roj

Řecký premiér Alexis Tsipras vyzval své spoluobčany, aby v nedělním referendu vyslovili jasné "ne" přijetí podmínek pomoci mezinárodních věřitelů. Podle něj to poskytne zemi silnější pozici pro vyjednávání lepších podmínek. V projevu zároveň odsoudil eurozónu za to, že Řecku neprodloužila záchranný program. Ještě v úterý přitom měl poslat věřitelům dopis, ve kterém souhlasí s téměř všemi podmínkami pomoci.

SYRIZA vyzývá Řeky k tomu, aby v nedělním referendu řekli "ne"

SYRIZA vyzývá Řeky k tomu, aby v nedělním referendu řekli "ne",zdroj: Profimedia.cz

"Trvalým záměrem vlády je dohoda s partnery," prohlásil Tsipras v odpoledním projevu, který přenášelo několik řeckých i zahraničních televizní stanic, včetně BBC. "Řecká vláda zůstává u vyjednávacího stolu a bude tam i v pondělí po referendu," pokračoval řecký premiér s tím, že "vyhlášení referenda přimělo evropské partnery k zlepšení své nabídky ohledně řeckého dluhu".

Premiér zároveň tvrdil, že věřitelé i domácí opozice vydírají řecké voliče, aby je přinutili hlasovat v referendu "ano", protože je jinak čekají nepřekonatelné obtíže. Tsipras ale řecké obyvatele ubezpečil, že omezení výběrů v bankách je jen dočasné a že o své mzdy a důchody nepřijdou. "Jsem si plně vědom potíží a osobně se zavazuji, že učiním vše, co je v mých silách, aby tyto potíže byly dočasné," podotkl Tsipras.

"Poplašné sirény vás vydírají a žádají vás, abyste řekli 'ano' všemu a stali se tak spoluviníky pokračování memoranda (záchranného programu pomoci)," prohlásil šéf řecké vlády.

Tsipras zároveň odsoudil eurozónu za to, že neprodloužila dosavadní záchranný program, který skončil o úterní půlnoci, o několik dní v souvislosti s referendem, aby nenastaly potíže s pohybem peněz. "Osobně jsem nečekal, že demokratická Evropa nedá čas a prostor," prohlásil premiér s tím, že "převaha extrémních konzervativních kruhů vyústila v udušení bank".

"Je nepřijatelné, abychom měli takové obrázky hanby, jako je uzavření bank," řekl také Tsipras. "Je nepřijatelné v solidární Evropě, aby se zavíraly banky, protože se vláda rozhodla udělit slovo lidu," dodal premiér. "Demokracie není převrat," upozornil.

Zároveň popřel obvinění, která vznášejí jeho političtí soupeři, že chce skrytě dostat Řecko z Evropské unie. Tato tvrzení označil za "záměrné lži".

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění souhlasí s referendem 50 procent dotázaných Řeků a 54 procent se jich údajně chystá návrhy věřitelů skutečně odmítnout.

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že ministři financí eurozóny budou jednat o nejnovějších návrzích Atén, po Tsiprasových slovech ale vidí jen malou šanci na pokrok.

Tagy: Řecko zahraničí SYRIZA řecký dluh tsipras

Zdroje: ČTK