Registrované partnerství v ČR: Za sedm let uzavřelo 1585 párů sňatek

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Za sedm let, kdy je v Česku možné uzavírat registrované partnerství, do tohoto svazku vstoupilo 1585 dvojic gayů a lesbických žen. O "svatbu" víc stojí muži než ženy. Podle dostupných údajů se dosud rozpadla zhruba desetina soužití. Letos v prvním pololetí si své "ano" řeklo devět desítek párů. Vyplývá to ze statistik, které od počátku z údajů matrik zaznamenává aktivista Milda Šlehofer. Oficiální statistika se nevede. 

Sňatky homosexuálů (ilustrační fotografie)

Sňatky homosexuálů (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Za sedm let matriky zaregistrovaly 506 párů lesbických žen a 1079 párů gayů. Největší zájem o partnerství byl hned po jeho uzákonění v roce 2006. Tehdy svazek za prvních šest měsíců uzavřelo 235 homosexuálních dvojic. Důvodem bylo podle Šlehofera to, že mnoho lidí čekalo na tuto možnost léta. V roce 2007 se nechalo zaregistrovat 252 dvojic. Pak zájem každoročně klesal. Nejméně svazků bylo v roce 2011 - celkem 177. Loni jich zas přibylo a bylo jich 206. Letos v prvním pololetí na matriku dorazilo 34 ženských a 56 mužských párů. 

"V době, kdy vzrůstá počet nesezdaných heterosexuálních párů, většina manželství se rozpadá, děti se častěji dostávají do krizových situací, je snaha gay a lesbických párů zlegalizovat svůj vztah a převzít za něj zodpovědnost pod dohledem státu tím nejkonzervativnějším jevem, který si lze představit," míní Šlehofer. Podle něj čas ukázal, že argumenty odpůrců o ohrožování tradiční rodiny byly "liché, nesmyslné a zavádějící". 

Rozpadlo se dosud podle dostupných informací 167 svazků. Ve skutečnosti mohlo být ukončených partnerství ale víc. Tyto údaje totiž neeviduje Praha, Ústecký a Liberecký kraj, upřesnil aktivista. Poukázal na to, že i tak je "rozvodovost" gayů a leseb nižší než u manželství. Těch se rozpadá skoro polovina. 

Gayové usilovali již od 90. let o uzavírání sňatků

V Česku vzniklo také 191 partnerství, kdy jeden z páru pocházel z ciziny. Nejčastěji byli partner nebo partnerka ze Slovenska, evropských zemí či USA. Matriky registrovaly ale i lidi z Venezuely, Filipín, Kolumbie, Gruzie, Thajska, Číny či Ázerbajdžánu. 

O možnost uzavírat oficiální svazek usilovaly organizace homosexuálů od 90. let minulého století. Povedlo se to až na několikátý pokus, a to přes veto tehdejšího prezidenta Václava Klause. Norma zaručuje partnerům třeba nárok na informace o zdravotním stavu protějšku či možnost dědit po sobě. Ukládá jim vyživovací povinnost, adopce zakazuje. 

Skupina poslanců z různých stran nyní navrhovala novelu, podle níž by si registrovaní partneři mohli osvojit potomka svého protějšku. Podle autorů v Česku vyrůstají se dvěma otci či dvěma matkami stovky dětí, oficiálně ale mohou mít jen jednoho rodiče. Normu Sněmovna už ale nestihne projednat, zákon tedy spadne pod stůl. 

Tagy: registrované partnerství

Zdroje: ČTK