Registr vozidel stále nefunguje, v Brně musela úředníky chránit policie

- Aktuality autor: red

Registr vozidel na řadě míst republiky dnes opět nefunguje nebo jen s potížemi. Jde o stejný problém jako v pondělí, kdy nebylo možné spojit tento nově zavedený systém s databází hledaných aut a s evropským registrem identifikačních čísel. Na pracovišti registru v Brně musela kvůli rozčileným klientům zasahovat policie.

Na ministerstvu dopravy od 08:00 zasedá na krizový štáb, k němuž se dopoledne připojí i zástupce policejního prezidia. O variantách řešení současné situace nechtěl Novák spekulovat.

Nový registr se potýká s potížemi od 9. července, kdy byl spuštěn. Řidiči tak mají už dva týdny problém s přihlášením vozů. Někteří se na stát obrátili se žádostí o odškodnění, jiní už při čekání na úřadech ztrácejí trpělivost.

Křikem, nadávkami a přivoláním hlídky strážníků dnes ráno začal úřední den na registru vozidel v Brně. Systém se rozjel po 10:00, ráno ale nefungoval vůbec a úředníci nevydali žádné pořadové lístky s čísly. Podle informací z místa přišlo ráno na úřad odhadem zhruba 100 lidí a úředníci popsali situaci jako velmi vypjatou. V obavách o svoji bezpečnost zavolali strážníky, kteří budou na úřadě hlídat celý den.

Ministr je pod tlakem, systém je úplně na nic

Ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM) k urychlené nápravě vyzvali premiér Petr Nečas (ODS) a vicepremiérka, Dobešova stranická šéfka Karolína Peake (LIDEM). Potíže jsou podle tak závažné, že žádají vyvození personální odpovědnosti.

O vážných problémech mluví i mnozí lidé z konkrétních míst registru. "Je to ještě horší než minulý týden. Vozidla se vůbec nedají přihlašovat a už dochází trpělivost i lidem. V uplynulých 14 dnech to ještě nějak chápali, ale už se jim to zdá dlouhá doba," řekla dnes ráno například vedoucí karvinského dopravně správního oddělení Jana Michaličková.

Brno nebylo samo, nešlo to nikde

Podobně ráno systém zkolaboval například také na pražském magistrátu, nefunguje ani v Hradci Králové, Pardubicích, v Liberci a Jablonci nad Nisou, v Mladé Boleslavi a Olomouci se ho podařilo udržet v provozu několik minut, ve Zlíně pracuje jen s velkými obtížemi. 
Michaličková uvedla, že úřadu chybějí informace z ministerstva o případném zprovoznění systému. "Na helpdesk se nedá dovolat, dáváme lidem kontakty na zelenou linku," řekla.

Dnes podle ní na úřad například dorazil klient, který už zkouší vyřešit svůj požadavek minimálně potřetí. "Vzal si sebou i rozkládací stoličku. Byl po noční směně a bylo vidět, že je taky unavený a byl hodně nepříjemný," dodala.

Podobná situace panuje na dalších místech. "Naši úředníci se lidem alespoň snaží v rámci možností poradit," řekla mluvčí hradecké radnice Magdaléna Vlčková. "Nejde nic, stále se jen načítají data," popsal stav v Pardubicích vedoucí odboru dopravy tamní radnice Vladimír Bakajsa. V pondělí podle něj mohli lidé nahlásit aspoň změny u vozidel.

"V Mladé Boleslavi nám systém fungoval jen 15 minut. Nedá se s tím nic dělat, je to chyba mimo naši působnost," řekl vedoucí mladoboleslavského registru vozidel Milan Lylo. Na úřadě, který má každý všední den otevřeno od 8:00, již čekalo množství lidí.

Regiony trpí, nikdo jim nepomáhá

V Jablonci je to dnes horší než v pondělí. "Situace se nezlepšila. Ba naopak, už nejdou ani odhlášky vozidel. Nefunguje prostě nic, co je propojené s databází lustrací vozidel a osob," uvedla mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

Na jihlavském odboru dopravy dnes není úřední den. Úředníci ale chtěli odbavit řidiče, kteří čekali marně v pondělí. Ani tam ale registr opět skoro nefunguje, vozidla lze jen odhlásit nebo si řidiči mohou vyzvednout registrační značky z depozitu. "Od včerejška se nic nezměnilo," řekl vedoucí odboru Ján Tinka.

Ani pražský magistrát není výjimkou, systém tam ráno také zkolaboval. "V pondělí jsme mohli alespoň něco udělat, dnes nemůžeme nic," uvedl vedoucí dopravně správních agend pražského magistrátu Josef Mihalík.

V Českých Budějovicích systém pracuje s potížemi. "Nevidím to nadějně," řekl šéf oddělení registru vozidel tamního magistrátu Ladislav Hostěnský.

Jasný případ korupce a šlendriánu

Nový registr ministerstvo dopravy spustilo 9. července. Po zhruba hodině provozu systém selhal a od té doby se potýká s neustálými problémy. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha zakázku získala od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o sankce za nefunkčnost systému.

Tagy: emigrace

Zdroje: ČTK