RegioJet koupil dalších 45 rakouských vagónů. Posílí spoje

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Firma RegioJet, která je největším soukromým železničním dopravcem v ČR, nakoupila od rakouských drah 45 osobních vagonů. Počet jejich vozů pro dálkovou osobní přepravu se více než zdvojnásobil. Má jich 95. Vagony budou od března přidány k soupravám jezdícím na trase Praha-Ostrava-Žilina, řekl dnes Aleš Ondrůj, mluvčí holdingu Student Agency, jehož je RegioJet součástí. Cenu nově pořízených vozidel neuvedl.

Radim Jančura

Radim Jančura,zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Na lince Praha-Ostrava-Žilina zahájila firma provoz 26. září 2011. Denně na ní vypraví deset zpátečních spojů. Soupravy tvoří sedm až osm vagonů. Často jsou zcela zaplněny. Po pořízení nových vagonů se proto soupravy rozšíří až na deset vagonů. 

Jde o vozy, které prošly celkovou modernizací, uvedl mluvčí. Doplnil, že 27 ze 45 železničních vagonů jsou vozidla typu Relax nabízející cestování v kožených sedačkách umístěných ve velkoprostorovém oddíle (interiér typu letadlo), popřípadě v pohodlných business kupé se sedačkami po čtyřech. 

Firma RegioJet na trase Praha-Ostrava-Žilina loni přepravila celkem 1,6 milionů cestujících, což byl ve srovnání s předloňskem nárůst počtu pasažérů o 42,5 procenta. Majitel Student Agency Radim Jančura uvedl, že RegioJet má letos v plánu přepravit o 30 procent cestujících na této trase více než loni, což by představovalo celkem 2,1 milionu přepravených pasažérů. 

Přidání nových vozů do souprav by podle něj mělo vést k tomu, aby byla jejich přeprava pohodlnější, a to zejména ve špičkách. "Chceme uspokojit i ty, kdo si nechtějí nebo nemohou udělat rezervaci dopředu a prostě přijdou k vlaku a chtějí si koupit lístek a hned cestovat," zdůraznil Jančura. 

Doplnil, že RegioJet může nyní zařadit do provozu větší počet vozů, než bude tzv. turnusová potřeba. Osloví proto také vlády ČR a Slovenské republiky s nabídkou nasazení těchto vozů na další vlaky v obou zemích. "Jsme připraveni bez nároku na dotace převzít provoz ztrátových dálkových vlaků, jejichž provoz navíc stále stát dotuje ročně stovkami milionů Kč", uvedl Jančura. 

Tagy: RegioJet

Zdroje: ČTK