Reflex se Rathovi za ´hitlerovskou´ karikaturu omlouvat nemusí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) prohrál i druhé kolo svého sporu s týdeníkem Reflex. Vrchní soud ve čtvrtek zamítl Rathovu žalobu na vydavatelství Ringier.

David Rath se soudil kvůli karikatuře, která ho zpodobnila na titulní straně Reflexu jako křížence nacistického diktátora Adolfa Hitlera a komika Charlieho Chaplina. Informoval o tom server Reflex.cz. Rath se domáhal na vydavatelství omluvy za překročení etiky a za zásah do osobnostních práv.

Odvolací soud však potvrdil lednový rozsudek pražského městského soudu. Advokátka Helena Chaloupková na webu uvedla, že Vrchní soud se ztotožnil s právními závěry Městského soudu. 

Reflex: Rath má diktátorské sklony

Soudce městského soudu Tomáš Novosad v lednu své rozhodnutí odůvodnil tím, že karikatura nebyla natolik neslušná, aby nebyla přípustná. Navíc podle něj měla minimální reálný základ v Rathových výrocích v Lidových novinách (LN). Hejtman v rozhovoru v LN hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. 

Redakce Reflexu rozhodnutí soudu vítá. "Nejen proto, že omlouvat se zrovna Davidu Rathovi za to, že jsme poukázali na jeho zjevné diktátorské sklony, by bylo samo o sobě lehce absurdní," uvedl Marek Stoniš za Reflex.

Rozhodnutí soudu vnímá současně jako pozitivní signál české justice směrem k českým médiím a jejich svobodnému a přirozenému právu s nadsázkou a kriticky reflektovat všechny, kteří mají veřejnou moc a funkci.

Tagy: soud spor reflex karikatura

Zdroje: ČTK