Reflex se Březinovi omluvit musí, potvrdil Ústavní soud

- Aktuality autor: red

Ústavní soud (ÚS) definitivně potvrdil rozsudek, podle kterého se společnost Ringier ČR jako vydavatel týdeníku Reflex musela omluvit bývalému ministrovi a politikovi ČSSD Karlu Březinovi.

Důvodem byla provokativní karikatura nahého Březiny v komiksu Zelený Raoul. Ústavní soud se případem zabýval od roku 2003 a nakonec letos v listopadu stížnost Ringieru odmítl pro zjevnou neopodstatněnost, zjistili novináři z databáze rozhodnutí.

Podle ústavních soudců se Městský a Vrchní soud v Praze i Nejvyšší soud důkladně zabývaly okolnostmi sporu případu a správně rozhodly, že karikatura přesáhla přípustnou intenzitu kritiky.

Soud sice omluvu přiznal, zkrátil ji ale a změnil

"Soudy se zabývaly intenzitou projevu jak s přihlédnutím ke specifikám kritiky a karikatury, tak s přihlédnutím k osobě, vůči níž projev směřoval, tedy politikovi, který sám určité stránky svého soukromého života veřejně prezentoval," uvedla v rozhodnutí soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká. Zároveň však v odůvodnění podotkla, že se Ústavní soud neztotožnil se všemi argumenty rozsudku. Porušení základních práv ale nezjistil. Rozhodnutí lze dohledat v databázi pod spisovou značkou II.ÚS 468/03.

Soudy Březinovi přiznaly nárok na omluvu, její znění ale zkrátily a pozměnily oproti požadovanému textu. Z původního návrhu omluvy zůstal jen stručný odkaz na žalovaný komiks, přiznání viny a věta: "Za neoprávněný zásah se mu omlouváme."

Obrázky doprovázely vulgární nápisy

Provokativní komiks Zelený Raoul kreslíře Štěpána Mareše a autorského tria Hruteba vychází od roku 1995. Březinu zobrazil v době, kdy se v médiích hodně psalo o jeho vztahu se spisovatelkou Bárou Nesvadbovou. Březinovy obrázky ve společnosti nahých mužů i žen doprovázely vulgární nápisy. Časopis se bránil tvrzením, že komiks nelze brát podobně vážně jako zpravodajský text. Dílo prý karikovalo mediální obraz Březiny jako playboye.

Z podobných důvodů se nedávno s Ringierem soudila Petra Paroubková, manželka expremiéra a bývalého šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Soud však v tomto případě rozhodl, že se vydavatelství za díl komiksu nazvaný Paroubkovy erotické fantazie omlouvat nemusí. Nešlo prý o pornografii, jež by Paroubkovou znevažovala.

Tagy: soud reflex ustava

Zdroje: ČTK