Referend se zúčastnila nanejvýš třetina lidí, tvrdí Turčynov. Podle Zemana není o čem mluvit

- Aktuality autor: Michal Polák

Referenda v Doněcké a Luhanské oblasti, ve kterých se rozhodlo o odtržení od Ukrajiny, se zúčastnila nanejvýš třetina oprávněných voličů, řekl novinářům úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Údaje východoukrajinských separatistů jsou podstatně vyšší, podle nich přišlo hlasovat až 80 procent lidí. Česko výsledky referenda neuznává, podle prezidenta Miloše Zemana o legitimitě referend "nelze hovořit"

Oleksandr Turčynov

Oleksandr Turčynov,zdroj: Profimedia.cz

V Luhanské oblasti se do hlasování podle Turčynova zapojilo 24 procent oprávněných voličů, v Doněcké oblasti ne víc než 32 procent. "V řadě okresů Luhanské oblasti se tato fraška navíc vůbec nekonala," poznamenal prezident. 

Nestranné informace o volební účasti nejsou k dispozici, západní státy ani žádná z mezinárodních organizací své pozorovatele na východ Ukrajiny nevyslaly. 

Podle zpravodaje americké tiskové agentury AP byla volební účast vysoká. Oponenti separatistů se nicméně spíš do hlasování nezapojili, než aby hlasem proti sebeurčení vyvolávali nežádoucí pozornost organizátorů. Bezprostřední známky nátlaku či zastrašování ze strany proruských radikálů zpravodaj AP u volebních místností nezaznamenal. 

Turčynov dnes v komentáři nedělní referendum důrazně odmítl. "Fraška, kterou teroristé a separatisté označují za referendum, není ničím jiným, než propagandistickou zástěrkou vražd, únosů, násilností a dalších těžkých zločinů," řekl úřadující prezident. 

Česko výsledky referenda neuznává

Český premiér Bohuslav Sobotka označil referenda za protiprávní a v rozporu s ukrajinskou ústavou. Hlasování nebyla nezávisle monitorována a výsledky nelze ověřit, řekl. Obdobně se už dnes vyjádřilo české ministerstvo zahraničí.

Hlasování podle úřadu odporuje mezinárodnímu právu, ústavě i demokracii. Ministerstvo to uvedlo v dnešním prohlášení spolu s výzvou k obnovení ústavnosti a pořádku na jihovýchodě země.

Referenda podle Sobotky mohou vést k eskalaci krize, česká vláda vyzývá k dialogu mezi ruskou menšinou a kyjevskou vládou. Kabinet připouští debaty o decentralizaci Ukrajiny, musí být podle Sobotky ale zachována její územní celistvost. Česko souhlasí na evropské úrovni s rozšířením okruhu lidí, na něž se vztahují v souvislosti s Ukrajinou sankce Evropské unie.

Mezníkem na Ukrajině budou podle Sobotky prezidentské volby 25. května. "Musí být svobodné a transparentní," zdůraznil. Zvolení nového prezidenta může podle něho vést ke stabilizaci situace na Ukrajině.

Nedělní hlasování jsou podle Černínského paláce jenom další kroky v řízené destabilizaci jihovýchodu Ukrajiny a nepřípustné pokusy o další podrývání suverenity a územní celistvosti země.

Důležité budou prezidentské volby, říká Zeman

Ani podle prezidenta Miloše Zemana nelze hovořit o legitimitě referend. Referenda jsou ale podle něj určitým vyjádřením nálad ruskojazyčného obyvatelstva. Zeman považuje za důležité, aby se prezidentských voleb na Ukrajině 25. května zúčastnilo co nejvíce občanů. Nově zvolený prezident by měl poté zahájit jednání právě se zástupci ruskojazyčného obyvatelstva, myslí si Zeman.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek už v neděli referenda kritizoval. Jsou podle něj nelogická, protože prosazují separatismus ve chvíli, kdy dala kyjevská vláda najevo, že je připravena jednat o decentralizaci Ukrajiny. Zaorálek upřednostňuje zahájení diplomatických jednání za účasti zástupců oblastí, které se chtějí od Ukrajiny odtrhnout. 

Tagy: Ukrajina referendum proruští radikálové krize na Ukrajině Doněcká oblast Luhanská oblast

Zdroje: ČTK