Reedová (SNK-ED) rezignovala na post pražské radní

- Aktuality autor: red

Náměstkyně pražského primátora Markéta Reedová (SNK-ED) v úterý rezignovala na svou funkci v radě hlavního města. Důvodem je podle ní to, že se jí nepodařilo přes ODS prosadit protikorupční strategii.

Klub ODS, který má v pražském zastupitelstvu většinu, už minulý týden rozhodl, že chce Reedovou odvolat. Kromě ní má být tento čtvrtek odvolán také radní Petr Štěpánek (SZ), rada pak zůstane pouze v rukou ODS. Spekuluje se o tom, že je to trest za přístup radních ke kauze "opencard" a kritiku radních za ODS.

Reedová se pokoušela protikorupční strategii dvakrát v radě prosadit, ODS ji ale zamítla. Podle některých občanských demokratů je materiál nekvalitní. Reedová se ale domnívá, že na radnici není zájem dokument schválit, protože by mohl odhalovat některé nepravosti například při zadávání zakázek.

Reedová poté, co funkci složila, řekla, že nedostatky na magistrátu, které by protikorupční strategie mohla odstranit, souvisí i s kauzou opencard. Na mysli měla například chybné zadáváním veřejných zakázek. "Jsou to systémové chyby, mohou se tedy objevit podobné případy," zdůraznila bývalá náměstkyně. 

Zastupitelé a radní za ODS kritizují Reedovou i Štěpánka především za to, že v některých záležitostech nezastávají názor radnice a hlasují proti většinové ODS. 

Zastupitelský klub ODS bude jednat o tom, kdo by mohl oba radní nahradit. Podle neoficiálních informací se mluví o předsedovi kulturního výboru Ondřeji Pechovi a zastupiteli Štěpánu Šlosárovi (oba ODS). Podle informací Reedové jsou tato jména pravděpodobná. Na jejím postu by ji podle ní měl nahradit současný radní pro kulturu Milan Richter (ODS). "To přesně ilustruje situaci," řekla Reedová. Richter byl podle ní jedním z těch, kteří bojovali proti přijetí protikorupční strategie. 

Reedová měla na starosti evropské fondy, zahraniční politiku a protikorupční opatření. Štěpánek se zabýval oblastí životního prostředí, odpady, prosazoval také rozšíření možností pro cyklisty.

Tagy: Praha opencard rada

Zdroje: ČTK