Ředitel brněnské policie je obviněn ze zneužití pravomoci

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. Policie obvinila ředitele brněnské městské policie Jaroslava Přikryla z nezákonného postupu při vyřizování přestupků. Jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb dnes řekl, že policie zahájila trestní stíhání strážníka pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby, a to pro nestandardní vyřizování přestupků. 
    

Jaroslav Přikryl

Jaroslav Přikryl,zdroj: mpb.cz

Šváb neuvedl podrobnosti k osobě stíhaného ani k tomu, jak dlouho údajně stornoval udělené pokuty za přestupky. Mluvčí strážníků Denisa Kapitančíková řekla, že Přikryl si dnes vzal dovolenou, a to až do konce roku. "Kauzu, vzhledem k dovolené ředitele, nebudeme jakkoli komentovat," uvedla. 

Mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma také neuvedl jméno obviněného. Řekl, že vysokému funkcionáři městské policie hrozí zákaz činnosti nebo až pět let vězení za to, že v letošním roce opakovaně zamezil tomu, aby byly některé přestupky řádně projednány. Místo toho, aby skončily před přestupkovou komisí, nebyly řešeny vůbec. 

Brno má tradici úplatkářských šéfů

Přikryl loni vyhrál konkurz na šéfa brněnských strážníků, výkonem funkce ho městští zastupitelé pověřili v březnu 2011. Předtím byl dlouhá léta ředitelem brněnské republikové policie. 

Z místa odešel, když se zjistilo, že jeho podřízení ve snaze získat vyšší odměny pozměňovali statistiky objasněnosti trestné činnosti. Přikryl s tím neměl nic společného, po aféře dělal ředitele státní policie v Hodoníně. Pak od policie odešel k brněnským strážníkům, kde se stal náměstkem ředitele. 

Případ podle dostupných informací souvisí s kauzou bývalého náměstka ředitele brněnské městské policie Milana Šimona. Před časem stanul před soudem za zahlazení dopravního přestupku. Byl potrestán pokutou 30.000 korun a od strážníků odešel. Při procesu podle České televize uvedl, že zahlazování dopravních přestupků se členové vedení městské policie dopouštěli běžně. 

Onderka dělá mrtvého brouka

Kauzou se pak začalo zabývat Okresní státní zastupitelství Brno-venkov a skončila Přikrylovým stíháním. Ředitel chtěl údajně vědět, co Šimon vypověděl, proto prý požádal o pomoc svoji partnerku Ivetu Čehovskou, která pracovala na brněnském městském státním zastupitelství. Dala výpověď k 1. prosinci. Bylo totiž zahájeno její stíhání pro zneužití pravomoci veřejného činitele. Čehovská údajně vynesla spis z kauzy Šimon z úřadu, aby do něj mohl Přikryl nahlédnout a znal podrobně Šimonovu výpověď. 

Hlavní osobou odpovědnou za chod městské policie je brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Zatím Přikryla neodvolá. "S ohledem na presumpci neviny a teprve včera (ve středu) obdrženou informaci nebudu nyní dělat žádné rozhodnutí včetně odvolání ředitele a vyčkám na průběh a závěry vyšetřování," sdělil Onderka.

Tagy: obvinění Brno ředitel

Zdroje: ČTK