Řecký premiér: Naše země je krůček od dluhové pasti

- Aktuality autor: red

Řecký premiér Jorgos Papandreu v pátek varoval, že jeho země je už jen krok od okamžiku, kdy nebude schopna si dále půjčovat. Po jeho slovech následoval propad eura.

Papandreu proto vyzval zástupce odborů, aby s vládou spolupracovali, jinak hrozí, že Řecko se z dluhové krize nedostane. Informovala o tom agentura Reuters

 Euro po jeho slovech prohloubilo pokles a vůči dolaru se propadlo nejníže za více než dva týdny. Papandreu hovořil k členům tamní největší odborové organizace GSEE, která proti vládním úsporným opatřením vytrvale organizuje mohutné protesty.

Premiér řekl, že bojuje proti "zvláštním zájmům", a to jak doma, tak v zahraničí. Je prý odhodlán skoncovat v Řecku s korupcí, plýtváním i s beztrestností.

"Jsme ve válečném stavu, bojujeme proti zvláštním zájmům, jak doma, tak mimo Řecko. Je to boj se spekulanty a za transparentnost. Za to, aby trhy sloužily lidem, ne obráceně," řekl premiér na výročním sjezdu odborářů.

Vylíčil tam chmurný stav řecké ekonomiky a přiznal, že Řecko kvůli vážným nedostatkům ztratilo na trzích důvěryhodnost. Papandreu řekl, že o situaci Řecka jednal se zástupci řady zemí.

"Musíme zabránit tomu, abychom celá desetiletí platili lichvářské úroky, čímž bychom tuto zemi odsoudili k hluboké recesi," řekl premiér. Řecko si už dnes půjčuje peníze za nesrovnatelně vyšší úrok než jiní členové eurozóny, například proti Německu Řecko platí až dvojnásobné úroky.

Tagy: dluh premiér Řecko peníze Papandreu

Zdroje: ČTK