Řecký premiér nabídl demisi a pravici ´vládu národní jednoty´

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řecký premiér Jorgos Papandreu ve středu nabídl demisi. Opoziční konzervativní pravici pak navrhl vytvoření vlády národní jednoty, která by pokračovala v ekonomických reformách požadovaných zeměmi eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

Papandreu dokonce projevil ochotu už o křeslo předsedy vlády neusilovat a přenechat ho někomu jinému. Učinil tak v den, kdy zemi ochromila další generální stávka provázená masovými demonstracemi organizovanými tamními odbory. 

Papandreu hovořil odpoledne s vůdcem Nové demokracie Antonisem Samarasem, kterému nabídl zformování vlády s dlouhodobějším mandátem. Neměla by tak ve své patrně úřednické formě jen několik bezprostředních úkolů. Samaras zatím podle deníku To Vima na návrh neodpověděl. 

Většinoví socialisté ztrácejí půdu pod nohama

Většinoví vládní socialisté ztrácejí s prosazováním úsporných opatření a privatizačních plánů v parlamentu i na politické scéně půdu pod nohama. Už dříve Papandreu naznačoval, že bude pro pokračování mimořádně nepopulárních reforem diktovaných hrozivou ekonomickou situací, která dostala zemi dlouhodobě na pokraj bankrotu, chtít, aby za ně převzala svým souhlasem odpovědnost i pravice.

Ta je podle něj za hospodářský marasmus v zemi rovnoměrně odpovědná, protože úpadek řecké ekonomiky fakticky nastal za předchozí konzervativní vlády Kostase Karamanlise. 

Řecko, které dostává na splácení dluhů pravidelnou pomoc od zemí eurozóny a MMF, není s to s penězi vystačit a natahuje ruku po dalších desítkách miliard eur. Věřitelské státy naznačily ochotu přispět, ovšem za podmínky důsledné privatizace všech podniků se státní účastí. To vyvolalo novou bouři nevole zejména u levice a odborů, které se obávají masového propouštění z privatizovaných firem. První trhliny se ukázaly i uvnitř socialistického tábora, kde první jednotlivci z řad poslanců začali dávat najevo, že další reformní kroky už podporovat zřejmě nebudou.

Tagy: Vláda premiér Řecko demise Papandreu

Zdroje: ČTK