Řecký parlament bude šetřit údajné "nafukování" údajů o deficitu

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Řecký parlament se rozhodl vyšetřit obvinění, že předchozí socialistická vláda v roce 2009 "nafoukla" údaje o rozpočtovém deficitu, aby ospravedlnila tvrdá úsporná opatření.

Zvýšení údajů o řeckém deficitu za rok 2009 na 15,4 procenta v listopadu 2010 ukázalo ostatním zemím eurozóny, v jak těžké situaci Atény jsou a vyvolalo obavy o další osud společné evropské měny.

Loni v září bývalá zaměstnankyně řeckého statistického úřadu ELSTAT obvinila jeho šéfa Andrease Georgia z toho, že míru rozpočtového schodku zvýšil pod tlakem tehdejší socialistické vlády. Georgia se zastal evropský statistický úřad Eurostat, který řekl, že míra deficitu byla vypočítána v souladu s unijní metodikou. Nicméně tato záležitost se stala jablkem sváru mezi dvěma stranami nynější vládní koalice.

Vyšetřovací výbor by měl k závěru dospět před volbami

"Je na čase, aby se tato věc vysvětlila," řekl podle Reuters řecký ministr financí Evangelos Venizelos ze socialistické strany Pasok před hlasováním o vyšetřování. Pak jeho strana využila toho, že má v parlamentu většinu, a vyšetřování prosadila.

Ironií osudu ho Nová demokracie (ND) ještě před svým vstupem do současné vládní koalice požadovala, protože obviňovala socialisty z toho, že se na "nafukování" dat podíleli, nyní ho ale odmítala. Liberálně-konzervativní ND chce, aby vyšetřování případu začalo teprve po dubnových parlamentních volbách. Socialisty podezřívá z toho, že chtějí vyšetřování zahájit nyní, kdy mají v zákonodárném sboru většinu, aby si zajistili, že skončí s takovým výsledkem, který pro ně bude výhodný.

Vyšetřovací výbor se má případem začít zabývat v nejbližších dnech a k závěru by měl dospět koncem března, tedy ještě před volbami.

Čtěte také: Smlouva o úvěru Řecko zavazuje k členství v eurozóně

Průzkumy ukazují, že Pasok i Nová demokracie ztrácejí přízeň voličů kvůli tomu, že daly zelenou dalším úsporným opatřením. Ta muselo Řecko přijmout, aby mu eurozóna schválila druhý záchranný balík ve výši 130 miliard eur. Bez těchto peněz by zemi sužované obrovskými dluhy hrozil neřízený bankrot. Nová demokracie i za nynější situace, kdy její podpora klesá, stále doufá, že volby vyhraje a bude moci obsadit křeslo premiéra.

Členové eurozóny nad obviněním vůči šéfovi ELSTATu nevěřícně kroutili hlavu poté, co v minulosti z Řecka přicházely zprávy, že jeho rozpočtové deficity byly mnohem vyšší, než se uvádělo.

O Georgia, který v minulosti působil jako statistik u Mezinárodního měnového fondu, se v souvislosti se zvýšením deficitu začala zajímat i policie. Z žádného trestného činu ho ale neobvinila. On sám tvrdí, že neudělal nic špatně, a svůj post si udržel.

Tagy: eurozóna Řecko krize

Zdroje: ČTK