Řecký ministr odstoupil po vyloupení muzea

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Řecký ministr kultury Pavlos Gerulanos nabídl demisi poté, co v muzeu starověké Olympie na poloostrově Peloponés byly dnes ráno ukradeny desítky vystavených předmětů. Pachatelé byli ozbrojení a spoutali hlídačku muzea, uvedli představitelé světoznámé Olympie, kterou ročně navštěvují statisíce turistů.

"Dva ozbrojení muži s kuklami na hlavách vnikli v 7:00 (6:00 SEČ) do jednoho ze dvou muzeí města Olympie, které je kolébkou olympijských her, a ukradli 68 keramických a bronzových předmětů," upřesnily policejní zdroje.

Čtěte také: Neustál aféry: Německý prezident Wulff rezignoval

Vládní mluvčí potvrdil, že ministr kvůli tomu nabídl rezignaci. Premiér Lukas Papadimos rozhodne, zda ji přijme, až se vyjasní okolnosti loupeže. Jedná se o druhou podobnou loupež v některém z řeckých státních muzeí v posledních týdnech.

Zvýšená kriminalita

Vykradeno nebylo hlavní archeologické muzeum, ale Muzeum olympijských her. Představitelé řeckého sportu v něm podle agentury AP mají uspořádat 10. května obřad, na kterém bude zažehnut olympijský oheň pro letní olympijské hry v Londýně.

Hodnota ukradených předmětů se teprve stanovuje. Komentáře se zamýšlejí nad tím, zda objekt byl dostatečně strážen. Právě nedostatečná ochrana umožnila zlodějům, aby v lednu odnesli obraz od Pabla Picassa a další dvě vzácná díla z obrazárny Národní galerie v samotném centru Atén.

Představitelé ministerstva kultury po první loupeži upozornili, že snížení rozpočtu na muzea v rámci vládních úsporných opatření snížilo bezpečnostní zajištění těchto objektů. 
Loupeže přišly v době, kdy se v zemi zvýšila kriminalita. Tento nárůst o téměř pětinu oproti roku 2008 se dává do souvislosti s ekonomickou krizí, která vyústila ve vysokou nezaměstnanost, která u mladých dosahuje téměř 50 procent.

Tagy: krádež rezignace Řecko muzeum

Zdroje: ČTK