Řecku nastanou krušné časy. Věřitelé neprodloužili záchranný program

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 6. 2015 20:08) - Aktuality autor: pal

Spor o řecký dluh pomalu eskaluje. V sobotu řecký ministr financí Janis Varufakis ještě před zasedáním euroskupiny řekl, že jeho země zaplatí dluh Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), pokud věřitelé Řecku vrátí 1,9 miliardy eur (51,8 miliardy Kč). Jsou to zisky z řeckých dluhopisů. Zároveň požádal o prodloužení záchranného programu kvůli referendu o návrhu věřitelů, které v sobotu vyhlásil premiér Alexis Tsipras. Euroskupina nakonec prodloužení záchranného programu zamítla. 

Řecký premiér Alexis Tsipras krátce po tom, co se dozvěděl, že věřitelé zamítli prodloužení záchranného programu

Řecký premiér Alexis Tsipras krátce po tom, co se dozvěděl, že věřitelé zamítli prodloužení záchranného programu,zdroj: Profimedia.cz

Varufakis uvedl, že jako zodpovědná vláda chtějí požádat voliče, aby jim řekli, zda s kroky souhlasí. Proto chtějí navrhnout věřitelům, aby jim prodloužili záchranný program o několik týdnů. Po referendu je podle něj řecká vláda schopná dokončit jednání s věřiteli velmi rychle, v souladu s přáním lidí. Platnost programu končí 30. června a ve stejný den má Řecko uhradit MMF 1,6 miliardy eur.

Řecký ministr odmítl, že by chystané referendum bylo "o euru". Připomněl, že neexistuje právní základ pro odchod z eurozóny. "Voličů se ptáme na jednoduchou věc: Chcete, abychom podepsali předloženou dohodu, nebo ne?", vysvětloval později na vlastní tiskové konferenci.

Záchranný program pro Řecko končí

Současný záchranný program pro Řecko končí v úterý v noci, euroskupina už jej neprodlouží. Po dnešní schůzce ministrů financí zemí platících eurem to novinářům řekl šéf euroskupiny Nizozemec Jeroen Dijsselbloem. O dalším postupu a následcích tohoto rozhodnutí budou ještě dnes dál jednat ministři, ale už bez řeckého kolegy. Zajistit chtějí, že stabilita eurozóny zůstane na vysoké úrovni, uvedl Dijsselbloem.

Podle řeckého ministra financí Janise Varufakise ohrožuje odmítnutí prodloužit program o dny či týdny tak, aby se mohlo referendum uskutečnit, demokratickou důvěryhodnost euroskupiny. Řecký ministr dnes odmítl podepsat společné prohlášení.

"Euroskupina připomíná významné finanční transfery a podporu Řecku v posledních letech," uvedli v něm mimo jiné ostatní zástupci zemí platících společnou evropskou měnou.

Athény prý nabídku odmítly sami

Dijsselbloem v sobotu poznamenal, že řecké závazky vůči věřitelům nezmizely a je odpovědností řecké vlády je dodržet. Na konci měsíce čeká Atény splátka skoro 1,5 miliardy eur (téměř 41 miliard korun) Mezinárodnímu měnovému fondu (MFF), v příštích měsících pak ještě vyšší splátky Evropské centrální bance (ECB).

Řecká strana podle Dijsselbloema v pátek večer jednostranně přerušila rozhovory s trojicí věřitelských institucí, řečtí vyjednávači museli dokonce odejít z jednání, které zrovna vedli. "Krokem řecké vlády jsme byli nepříjemně překvapeni," poznamenal šéf euroskupiny. Instituce podle něj byly stále připraveny zvažovat řecké nabídky a diskutovat o nich.

Atény odmítly nabídku, která ještě nebyla definitivní a mohla se měnit, řekl nizozemský ministr. Žádný záchranný program ale podle Dijsselbloema nemůže být snadný. "Pokud řecká vláda není připravena tuto pravdu akceptovat a sdělit voličům, tak může mít problém s důvěryhodností," poznamenal.

"Je to smutný den pro Evropu," řekl novinářům řecký ministr Varufakis při odjezdu z jednání.

Řekové jsou pro přijetí podmínek věřitelů, tvrdí průzkum 

Většina Řeků je pro přijetí záchranné dohody s mezinárodními věřiteli. Průzkum, který se uskutečnil před překvapivým oznámením premiéra Alexise Tsiprase o referendu na toto téma, ukázal, že 57 procent lidí je pro dohodu. Naopak ukončení jednání s věřiteli si přálo 29 procent dotazovaných.

Průzkum provedl institut Alco pro řecký list Proto Thema. Zúčastnilo se ho kolem 1000 lidí v období od 24. do 26. června.

O dalším postupu budou ještě dále jednat ministři financí eurozóny bez svého řeckého kolegy. Jednání se mají účastnit i zástupci dalších věřitelů, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu.

Tagy: dluhová krize EU Řecko zahraničí

Zdroje: ČTK