Řecko už nepotřebuje další finanční pomoc

- Aktuality autor: Petr Kubec

Řecko ukončilo nynější záchranný program a o další finanční pomoc už žádat nebude. Oznámil to předseda řecké vlády Antonis Samaras. Řecko tak ukončí vztah se třemi mezinárodními věřiteli, a sice s Evropskou unií, Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou centrální bankou. Snahy o reformy a konsolidaci však budou i nadále pokračovat.

Řecko (ilustrační fotografie)

Řecko (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur. Výměnou za pomoc v minulých letech masivně škrtalo výdaje, snižovalo důchody a mzdy a zvyšovalo daně.

Financování z programu pomoci od partnerů v eurozóně skončí v prosinci. Pomoc od MMF vyčerpá Řecko v prvním čtvrtletí 2016.

"Řecko nepotřebuje nové půjčené peníze," uvedl podle agentury DPA Samaras. "Ze záchranného programu nadobro odcházíme a naším cílem je nemuset se nikdy znovu dostat do takového programu," sdělil také podle agentury Reuters.

Zemi se podle Samarase daří plnit fiskální cíle a její dluh, který by měl podle odhadů letos přesáhnout 177 procent výkonu ekonomiky, bude prý brzy považován za zvládnutelný.

Řecko se v dubnu po čtyřech letech opět vrátilo na trhy dluhopisů. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's předpokládá, že země bude v příštích letech dál udržovat primární rozpočtové přebytky bez zahrnutí splátek dluhu, a v pátek o jeden stupeň zvýšila úvěrové hodnocení země.

Tagy: Vláda Řecko finance krize dluhy správa hospodářství

Zdroje: ČTK