Řecko si oddechlo: Vláda přežila jednání o důvěře

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Řecký parlament krátce před dnešní půlnocí SEČ vyslovil důvěru socialistické vládě premiéra Jorgose Papandrea. Ten předtím poslancům slíbil, že začne hned od soboty jednat o vytvoření širší koalici národní jednoty se zástupci všech politických stran.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na dopoledním setkání s řeckým prezidentem Karolosem Papuliasem konzultoval složení nové koaliční vlády.

Proces tvorby nového kabinetu bude podle jeho slov zahájen brzy. "Mým cílem je okamžité vytvoření vlády jednoty. Absence dohody by mohla způsobit obavy našich evropských partnerů týkajících se našeho členství v eurozóně," prohlásil Papandreu na tiskové konferenci po jednání s prezidentem. "Spolupráce je nutná jako záruka pro Řecko i naše partnery, že jsme schopni dodržet svoje závazky," uvedl premiér.

Kabinetu vyslovilo v pátečním hlasování důvěru 153 poslanců z 300členného parlamentu. Vládnoucí Panhelénské socialistické hnutí (PASOK) má v parlamentu 152 křesel.

Uklidnil revoltu

Papandreovi se tak podle agentury AP podařilo uklidnit revoltu ve vlastní socialistické straně. Před hlasováním totiž někteří poslanci vládnoucí strany vyhrožovali, že kabinet nepodpoří. Papandreu se ale zaručil, že vytvoří přechodnou koaliční vládu, která zajistí realizaci životně důležité nové dohody o zahraniční finanční pomoci Řecku.

Řecký premiér zároveň odmítl požadavek opozice na vyhlášení předčasných voleb. "Volby v této době se nejen rovnají katastrofě, ale neměly by se konat ani v nejlepším zájmu lidu," prohlásil. Za jediné řešení označil přijetí evropského plánu za podpory širší koalice, bez voleb a se silnou vládou.

Papandreova vláda se ocitla na pokraji zániku tento týden, když premiér přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko vůbec chce od Evropy půjčky. To u předních evropských politiků vyvolalo doslova zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří. Papandreu myšlenku referenda musel ve čtvrtek rychle stáhnout.

Tagy: Vláda Řecko

Zdroje: ČTK