Řecko řeklo dohodě s věřiteli jasné 'ne', proti bylo přes 61 procent lidí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 7. 2015 09:23) - Aktuality autor: roj

Řekové dali v dnešním referendu jasnou většinou dali najevo, že odmítají podmínky mezinárodních věřitelů.Proti dohodě s věřiteli se vyslovilo 61,31 procenta voličů. Referenda se podle údajů řeckého ministerstva vnitra zúčastnilo přes 60 procent oprávněných voličů.

Poslechli voliči řeckého premiéra Alexise Tsiprase a hlasovali "ne"?

Poslechli voliči řeckého premiéra Alexise Tsiprase a hlasovali "ne"?,zdroj: Profimedia.cz

Volební účast v Řecku s jedenácti miliony obyvatel a s necelými deseti miliony registrovaných voličů činila 62,5 procenta. Pro přijetí podmínek nového záchranného programu hlasovalo 38,68 procenta voličů. Neplatných hlasovacích lístků bylo 5,8 procenta.

Příznivci dohody nezvítězili v žádném z volebních okrsků, nejblíže k tomu měli v Lakónii na jihu ostrova Peloponés. V tomto okrsku proti podmínkám hlasovalo 51,17 procenta voličů. Nejhlasitěji návrhy odmítl západ Kréty, kde tak učinilo 73,77 procenta voličů.

Eurozóna a Atény se rozcházejí v názorech, co z referenda vyplývá. Zatímco řecký premiér Alexis Tsipras hodlá zahájit nové vyjednávání zahrnující odpis části řeckého dluhu, z evropské strany se neoficiálně ozývají názory, že už není moc o čem jednat. V úterý se řeckou krizí bude zabývat mimořádný summit zemí eurozóny, který ještě v neděli po zveřejnění prvních průběžných výsledků svolal předseda Evropské rady Donald Tusk.

"S tímto výsledkem dostal premiér (Alexis Tsipras) jasný mandát od řeckého lidu," reagoval na první výsledky mluvčí řecké vlády Gavriil Sakellaridis. Podle něj tento mandát znamená, že řecká vláda má bránit svůj postoj vůči mezinárodním věřitelům a také svůj návrh, který věřitelům předložila. "Opravdové vyjednávání musí začít dnes v noci," dodal Sakellaridis.

Tsipras měl podle médií telefonický rozhovor s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Na úřadu řecké vlády se začali shromažďovat členové kabinetu, aby oslavili vítězství a dohodli se s premiérem na budoucí vyjednávací strategii. Příslušníci politické opozice netajili rozčarování nad výraznou porážkou tábora 'ano', tedy příznivců dohody s věřiteli, a vyzvali Tsiprase, aby se do 48 hodin dohodl s mezinárodními věřiteli na nových podmínkách, jak slíbil, že po vítězství učiní.

"Řecký lid dokázal, že se nenechá vydírat, terorizovat a vyhrožovat si. Demokracie zvítězila," napsal na svém twitterovém účtu už při prvních odhadech provedených podle telefonického průzkumu voličů řecký ministr obrany a šéf koaličních Nezávislých Řeků Panos Kammenos.

Vůdkyně opozičních socialistů Fofi Gennimataová uznala výsledky referenda. "Respektujeme verdikt lidu. Lid chce, abychom zůstali v Evropě a chce dohodu. Země musí vyjít ven ze slepé uličky, kde se ocitla vinou vlády," prohlásila politička.

"PASOK (Panhelénské socialistické hnutí) vedl svou bitvu za 'ano' v zájmu řeckého lidu. Je na čase, aby předseda vlády uvedl do praxe svůj slib dohody do 48 hodin k obnovení stability v zemi. Čas se odpočítává, Řecko nesnese další zdržení," dodala.

Tomu, že výsledek referenda dopadne ve prospěch odmítnutí úsporných opatření, nasvědčovaly už povolební odhady mezi voliči. 

Tagy: Řecko zahraničí řecký dluh

Zdroje: ČTK