Řecko privatizuje. Místo splátek dluhů půjdou peníze na sociální politiku

- Aktuality autor: roj

Místo na snižování státního dluhu chce Řecko peníze z privatizace použít na sociální politiku. Vláda Alexise Tsiprase by si tak opět mohla zkomplikovat vztahy s mezinárodními věřiteli, kteří logicky požadují, aby výnosy z prodeje státního majetku sloužily ke splácení vysokého dluhu. 

Z plánů řecké vlády (na snímku ministr financí Janis Varufakis) už musí dostávat mezinárodní věřitelé osypky

Z plánů řecké vlády (na snímku ministr financí Janis Varufakis) už musí dostávat mezinárodní věřitelé osypky,zdroj: Profimedia.cz

Tsiprasův kabinet sice slíbil zastavit privatizaci majetku státu, ale pod tlakem mezinárodních věřitelů na ni nakonec kývl. Peníze ale chce použít jiným způsobem, než si věřitelé představovali. "Vznikne nový fond státního bohatství... a jeho příjmy budou financovat vládní sociální politiku a podporovat systém sociálního zabezpečení," popsala náměstkyně ministra financí Nadia Valavaniová.

V roce 2010 se počítalo s tím, že privatizace vynese desítky miliard eur, což se ale nepodařilo. Nyní má řecká vláda čtyři měsíce na spuštění reforem, kterými zajistí dostatek peněz na splácení. Pokud však ušetření peníze plánuje použít tímto způsobem, věřitele příliš nenadchne. 

Tagy: Řecko bankrot státní dluh SYRIZA

Zdroje: ČTK