Řecko poslalo věřitelům seznam reforem. Mluví o 'humanitární krizi'

- Aktuality autor: art

Řecko zveřejnilo seznam reforem, kterými si mezinárodní věřitelé podmínili prodloužení úvěru. Obsahuje prakticky to, co se od Atén očekávalo, plány na boj s korupcí a daňovými úniky či reformu státní správy. Dokument je už v rukou Evropské komise. Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond ho teprve musí chválit. 

Toto není důsledek takzvané "humanitární krize" v Řecku, ale místní oslavy křesťanského svátku Čisté pondělí

Toto není důsledek takzvané "humanitární krize" v Řecku, ale místní oslavy křesťanského svátku Čisté pondělí,zdroj: Isifa.com

Řekové slibují, že zavedou spravedlivější daňový systém, zatočí s pašeráky pohonných hmot a tabáku a reformují také pracovní trh, tedy především kolektivní smlouvy.

Jenže vládní SYRIZA zároveň tvrdí, že zemi sužuje "humanitární krize", s níž chce bojovat třeba prostřednictvím bezplatné zdravotní péče pro lidi bez práce a pojištění nebo tím, že zaplatí 60 milionů eur za elektřinu pro lidi bez peněz a poskytne 750 milionů eur na dotace na potraviny. Pomoc lidem postiženým dlouholetou ekonomickou krizí měla SYRIZA ve svém předvolebním programu. 

Tagy: Řecko Evropská unie řecký dluh řecká politika

Zdroje: ČTK