Řecko opět ve sportu s Německem. Tentokrát kvůli odškodnění obětí nacismu

- Aktuality autor: roj

Řecký ministr spravedlnosti Nikos Paraskevopulos dnes rýpl do už tak napjatých vztahů s Německem. Pohrozil, že podepíše zákon, kterým by příbuzní obětí nacismu během druhé světové války byli odškodněni zabavením německého majetku v Řecku. Německo náhradu válečných škod odmítá.

Řecký ministr financí Janis Varufakis (vlevo) a spravedlnosti Nikos Paraskevopulos

Řecký ministr financí Janis Varufakis (vlevo) a spravedlnosti Nikos Paraskevopulos,zdroj: Profimedia.cz

Otázka odškodnění příbuzných po 288 lidech zavražděných v červnu 1944 v řecké obci Distomo řeší obě země od konce války a soudy vydaly množství protichůdných rozhodnutí. Zatím posledním je verdikt řeckého nejvyššího soudu z roku 2000, podle kterého by rodiny měly být odškodněny.

Dosud však k tomu nedalo ministerstvo spravedlnosti pokyn, což by se mohlo nyní změnit. "Jsem připraven ho dát, bez ohledu na všechny překážky," prohlásil Paraskevopulos.

Podpořil ho i premiér Alexis Tsipras, který ve svém vyjádření narážel i na současné dluhy, které má Řecko zejména vůči Německu. "Vláda se bude snažit, aby dodržela své závazky. Musí ale rovněž dodržet své nesplněné závazky vůči Řecku a řeckému lidu," uvedl šéf kabinetu. 

Německo považuje otázku válečných reparací za uzavřenou. Západní Německo zemi vyplatilo odškodnění 115 milionů marek už v roce 1960. "Jsme přesvědčeni, že otázka reparací a odškodnění již byla právně a politicky vyřešena," uvedl dnes mluvčí německé vlády Steffen Seibert.

Snahy řecké vlády tak působí jako snaha odvést pozornost jinam a dokázat svým občanům, že se Německa nebojí a nechtějí mu jen ustupovat.

Tagy: Německo Řecko 2. světová nacistické Německo

Zdroje: ČTK