Řecko má právo na novou dohodu s věřiteli, zaznělo z Francie

- Aktuality autor: art

Odchod či vyloučení Řecka z eurozóny je pro Francii nepřípustné. Tamní ministr financí Michel Sapin se v Paříži sešel se svým řeckým protějškem Janisem Varufakisem a po jednání podpořil vyjednání nové dohody Řecka s mezinárodními věřiteli. Snaha Řeků o snížení dluhu je podle Sapina pochopitelná. Dohoda by mohla být dojednána během několika týdnů. 

Řecký ministr financí Janis Varufakis se svým francouzským kolegou Michelem Sapinem (vpravo)

Řecký ministr financí Janis Varufakis se svým francouzským kolegou Michelem Sapinem (vpravo),zdroj: Isifa.com

Francouzský politik přitom připomněl, že Řecko má v eurozóně své místo. Nová dohoda by podle něj v každém případě měla zohledňovat rozsah strukturálních reforem, které má řecká vláda v plánu.

"Řecko potřebuje růst, investice jsou klíčové jak pro Řecko, tak i pro Evropu," prohlásil Sapin. Francie je podle jeho slov přítelem Řeků, takže jim pomůže s hledáním cesty ven ze současné situace. "Cokoli, co dokáže snížit dluhové zatížení Řecka je vítáno. Nemluvíme tu ale o smazání dluhu," dodal šéf francouzského resortu financí.

Řecký dluh by totiž v opačném případě musel podle něj zaplatit daňový poplatník Francie a Evropy celkově. 

Varufakis přitom v Paříži znovu zopakoval, že Řecko splatí celý dluh, chce ale jiné podmínky. O další injekci mezinárodní pomoci Atény podle jeho slov usilovat nebudou. "Byli jsme zvoleni, abychom ukončili tuto závislost," upřesnil řecký ministr.

V nejbližší době se chce vydat do Berlína za německým kolegou, v plánu má také cestu do Frankfurtu na schůzku s Evropskou centrální bankou (ECB). Varufakis věří, že nová dohoda by mohla být hotová už za necelé dva měsíce.  "Bude-li mít Řecko čas do konce měsíce, může připravit detailní návrhy a pak do šesti týdnů dosáhnout rozumné dohody s věřiteli," řekl Varufakis. 

Tagy: Francie Řecko Evropská unie řecký dluh řecká politika

Zdroje: ČTK