Řecká vláda dnes začíná neformálně jednat o plánu úspor

- Aktuality autor: Danica Klein

Řecká vláda dnes začíná jednat o konkrétním znění nového střednědobého plánu úsporných opatření, který by měl předlužené zemi zajistit pokračování mezinárodní finanční pomoc.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Přichází však v době, kdy je veřejnost stále nespokojenější se škrty a zvýšenými daněmi, které k ozdravení státních financí příliš nepřispěly a jen prodloužily ekonomický propad. Odbojné nálady se začínají šířit i ve vládnoucí socialistické straně PASOK.

Uvolnění další splátky

Vláda dnes začíná neformálně jednat o plánu, který má jen letos získat do rozpočtu úsporami či daněmi 6,4 miliardy eur (156 miliard Kč) a do roku 2015 dalších 22 miliard eur. V úterý premiér Jorgos Papandreu plán předloží politické radě své strany a následující den má program vláda schválit a předat parlamentu.

Novým ekonomickým programem podmínili v pátek inspektoři Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) uvolnění další splátky loni dohodnutého úvěru v celkové sumě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč).

Snížení počtu zaměstnanců

Vysocí úředníci eurozóny se také minulý týden v zásadě dohodli na novém tříletém ozdravném programu pro Řecko do poloviny roku 2014, který má nahradit loňský program v případě, že země nebude schopna od příštího roku získat peníze ke splácení dluhů na kapitálovém trhu.

Nový vládní program zahrnuje výrazné snížení počtu zaměstnanců veřejného sektoru, restrukturalizaci nebo uzavření veřejných podniků a změny v platbách sociálních dávek. Na straně příjmů by měla vláda omezit daňové výjimky, zvýšit majetkové daně a pokročit v boji s daňovými úniky.

Utahování opasků

Řeckou ekonomiku však vládní škrty a zvýšené daně srážejí dolů, což vede zemi do spirály poklesu ekonomiky a dalšího propadu daňových příjmů. Ve veřejnosti vládne proti utahování opasků stále větší odpor a protesty jsou v Aténách nyní na denním pořádku.

Proti vládním úsporám se začínají stavět i členové PASOK a skupina 16 poslanců vládní strany napsala premiérovi dopis s požadavkem na celostranickou diskusi o dalším postupu.
Rozepře ve vládní straně by mohly vyústit v předčasné volby a ty by podle nynějších průzkumů mínění vedly k politickému patu. "Kdokoli, kdo chce nyní tlačit zemi k volbám, ji v podstatě tlačí do propasti," řekl podle agentury Reuters ministr vnitra Jannis Ragusis.

Krajina nezvládá plnit podmínky

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. EU a MMF vyjednaly s Aténami úvěrový program na tři roky, Řecko ale nezvládá plnit podmínky, k nimž se v rámci dohody zavázalo.

Tagy: Euro Řecko krize

Zdroje: ČTK