Řecká smetánka si krizi nepřipouští, i když na ni tvrdě dopadá

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Jednání mezi řeckou vládou a věřiteli uvízla na mrtvém bodě. Obavy o svůj osud mají i bohatá řecká smetánka, která stále ještě předstírá, že se nic neděje. Přitom budoucnost Řecka v eurozóně je prozatím ve hvězdách. 

Malí Řekové nemají za současné situace moc dobré vyhlídky do budoucna. Ilustrační snímek

Malí Řekové nemají za současné situace moc dobré vyhlídky do budoucna. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

U bazénu na narozeninové oslavě klábosili bohatí podnikatelé, politici, akademici a společenská smetánka tlumeným hlasem o tom, kdy by banky mohly zavřít nebo omezit výběry hotovosti. Zaznívaly rozzlobené slovní výpady proti vládě, kterou vinily ze zhoršení současné krize, i nejistá, zoufalá naděje, že špičky eurozóny by jim stále ještě mohly přijít na pomoc.

"Vláda je nekompetentní a ruinuje zemi, protože to jsou komunisté a nechápou realitu," cituje list Financial Times bankéřku Marii. "Dohoda ale musí přijít. EU nás musí zachránit," říká a mne v prstech zlatý náhrdelník. "Je to tak?"

Život bez eura bude pro bohaté Řeky asi těžká rána

Hluboké rozpory mezi levicí a pravicí štěpí řeckou společnost minimálně od řecké občanské války. Současná kritická finanční situace této země otevírá stará zranění, která se hojila po generace.

Pro bohaté je život bez eura skoro nepředstavitelný. Díky jednotné evropské měně je pro ně snazší posílat děti na studia do zahraničí a nakupovat po Evropě nemovitosti a luxusní zboží. Euro navíc odlišilo Řecko od zubožených balkánských sousedů a potvrdilo jeho místo uprostřed prosperující Evropy.

Jak ale krize pokračuje, jiní Řekové - především příznivci levicového premiéra Alexise Tsiprase - stále více ztotožňují členství v měnové unii se zdrcujícími škrty veřejných výdajů a sociální nerovností. Velká část řeckých elit měla až dosud za to, že Tsiprasův vzdor věřitelům je vypočítaná finta, jak z lídrů EU, obávajících se následků odchodu Řecka z eurozóny, získat další pomoc.

Levice prý vědomě riskuje s osudem země

Na severní straně Atén ale začalo některým lidem docházet, že mnoho stoupenců Syrizy si myslí, že nemají co ztratit, a že jsou tudíž ochotni udělat krok do neznáma a raději riskovat platební neschopnost, než snášet hanbu porážky a další škrty ve veřejných výdajích.

"Dělnická třída bez peněz, které by mohla utratit, a s prázdnými bankovními účty... nemá co ztratit," uvedl Patroklos Kudunis, zakladatel poradenské společnosti Adequate zabývající se politickými riziky. "Takže podporují vládu a polovina z nich je pro odchod Řecka z eurozóny, což jasně ukazují průzkumy. Ti, kteří mají co ztratit, případně mohou ztratit opravdu hodně, začínají být dost naštvaní," řekl. "Cítí, že jsou v mimořádném nebezpečí a už jsou ochotni opustit pohodlí svého gauče a protestovat v ulicích."

Řekové ze strachu hromadně utrácejí

Strach z toho, co může tento týden přijít, včetně varování před omezením pohybu kapitálu v řeckých bankách, pokud nebude ani dnes dosaženo dohody, přiměl mnoho bohatých Řeků přesunout velkou část majetku a firemních účtů do zahraničí, případně hromadit hotovost doma.

Podle údajů z konce dubna odteklo od konce listopadu z Řecka do jiných zemí eurozóny zhruba 70 miliard eur (1,9 bilionu Kč). Soukromé vklady v řeckých bankách navíc od listopadu do května klesly o více než 30 miliard eur (816 miliard Kč). Lidé, kteří měli nějaké úspory, se rozhodli nevěřit v likviditu bankovních účtů a místo toho cpou peníze pod polštář.

"Svůj plán má každý," říká Dimitris Paraskevas, který řídí rodinnou právnickou firmu v Aténách. "Lidé si vybrali peníze z bank a něco s nimi udělali. Mám přítele, který je úspěšný, ten si koupil akcie. Jiní lidé kupují potraviny."

 

 

 

 

Tagy: dluhová krize eurozóna Řecko zahraničí

Zdroje: ČTK