Rebelové tvrdí: Kaddáfího syn nabízí kapitulaci!

- Aktuality autor: red

Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saadí prý rebelům usilujícím o pád Kaddáfího režimu řekl, že se vzdá a výměnou za záruku bezpečí se přidá na jejich stranu. Podle dnešního vysílání televize Al-Džazíra to prohlásil velitel povstaleckých sil v Tripolisu Abdal Hakím Belhadž. Podle americké televizní stanice CNN ale Saadí plán na kapitulaci popřel.

"Měl jsem dnes telefonický rozhovor s Kaddáfího synem Saadím, ve kterém požádal o zapojení do revoluce a o záruky, že se vrátí ke svému lidu a do Tripolisu," uvedl anglický komentář rozhovoru, který televize s Belhadžem uskutečnila v arabštině. Saadí podle něj také naznačil, kde se nachází.

Televizní stanice CNN ale uvedla, že Saadí popřel, že se chystá vzdát, a prohlásil, že libyjská opozice nechce vyjednávat.

"Vzdal bych se raději skutečné vládě než tamtěm lidem," uvedl Saadí podle CNN ve zprávě poslané jednomu z jejích reportérů.

Kaddáfího mluvčí o víkendu agentuře AP sdělil, že vůdce je připraven zahájit jednání o předání moci. Případné rozhovory by prý vedl Saadí. Povstalci ale jednat odmítli. 
Libyjská opozice se po půl roce bojů soustřeďuje na zbývající bašty Kaddáfího režimu.

Rebelové dnes za podpory bombardérů Severoatlantické aliance udeřili na loajalisty zakopané v okolí města Syrta. Povstalci dali loajalistům v tomto městě i jinde do soboty čas, aby se vzdali. Obyvatelé města ale podle agentury Reuters čekají krvavou řež a utíkají ze Syrty. Někteří uprchlíci uvedli, že nečekají, že Kaddáfího věrní se města vzdají bez boje.

Tagy: Vláda kaddafi Libye

Zdroje: ČTK