Reakce z Ukrajiny: Tymošenko chce v Česku uklidit špinavé peníze

- Aktuality autor: Michal Polák

Politický azyl Oleksandra Tymošenka v Česku je podle ukrajinské vládní Strany regionů motivován finančně. Manžel bývalé premiérky, který v ČR podniká, chtěl údajně v zahraničí "uklidit" peníze, které jeho manželka získala od "politických sponzorů". Ukrajinským médiím to dnes řekl poslanec Strany regionů Vadym Kolesničenko.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Jde o pokus zajistit peníze, které Julija Tymošenková dostala od politických sponzorů za služby, které nestačila poskytnout," řekl Kolesničenko serveru Ukrajinski nacionalni novyny. Tymošenková má podle něj navíc společné obchodní zájmy s Bohdanem Danylyšynem, bývalým ministrem její vlády stíhaným na Ukrajině, který loni obdržel politický azyl v Česku.

"Hlavní ale je, že si nyní sponzoři a bývalí političtí partneři paní Tymošenkové začínají rozdělovat její finanční dědictví. Proto se s pomocí manžela snaží uchránit aspoň část svých prostředků v zahraničí," řekl ukrajinský poslanec.

Politolog Volodymyr Fesenko na zpravodajském webu Gazeta.ua napsal, že Tymošenkův azyl není motivován obavou před právním postihem, ale spíš politicky. "Tymošenko není vystaven hrozbě stíhání, není známo, že by byl předvolán k výslechům nebo riskoval zatčení," uvedl ukrajinský analytik. "Je ale možné, že před projednáním kauzy Julije Tymošenkové před Evropským soudem pro lidská práva se chtěli manželé Tymošenkovi připomenout."

Expremiérka podala na postup ukrajinské justice stížnost ke štrasburskému soudu loni v srpnu. Soud před dvěma týdny oznámil, že její stížnost urychleně projedná.

Osud dcery neznámý

Tymošenko mohl podle Fesenka dostat z justičních kruhů signál, že je lepší zmizet do zahraničí, impulz mohl údajně vzejít i z vedení strany Vlast, které Tymošenkova manželka Julija předsedá.

Ukrajinský tisk dnes v reakci na Tymošenkův krok spekuluje o osudu Evhenije Carrové, dcery manželů Tymošenkových, která podle některých komentátorů v brzké době o azyl v cizině rovněž požádá. Podle poslance Serhije Vlasenka, který stojí v čele týmu obhájců Julije Tymošenkové, se ale v dohledné době s podobným krokem nepočítá. "Bude-li ovšem nátlak ze strany úřadů stoupat, budou podobná opatření následovat," řekl Vlasenko.

Politolog Fesenko soudí, že azyl pro Evheniji Carrovou by v současné době neměl smysl. "Oleksandr (Tymošenko) se v politice neangažuje, ale Žeňa (Carrová) nyní funguje jako spojka s vězněnou Tymošenkovou, hájí její zájmy i v zahraničí," řekl Fesenko.

Jednatřicetiletá Evhenija Carrová-Tymošenková, která se před šesti lety provdala za britského rockového muzikanta Seana Carra, se po zatčení své matky loni v srpnu stala členkou jejího týmu obhájců. Během věznění Julije Tymošenkové navštívila několik evropských států a institucí Evropské unie, kde vysvětlovala politické postoje své matky a informovala o okolnostech jejího věznění.

Politická strana Vlast podle dnešního prohlášení jejích představitelů nepochybovala, že Česko žádosti Tymošenka o politický azyl vyhoví. "Vzhledem k situaci na Ukrajině jsme měli všechny důvody předpokládat, že Oleksandr Tymošenko politický azyl v České republice dostane," řekl dnes agentuře RSN představitel strany Taras Pastušenko.

Tagy: reakce Ukrajina tymošenko azyl

Zdroje: ČTK