RB OSN se opět nedohodla na rezoluci, zabíjení v Sýrii pokračuje

- Aktuality autor: red

V newyorském sídle OSN v pondělí za zavřenými dveřmi proběhla hodinová konzultace Rady bezpečnosti OSN, jejíž členové se neúspěšně pokusili dohodnout na formulacích rezoluce odsuzující brutální akce syrského režimu.

Podle nepotvrzených zpráv mezitím syrské tanky pronikly do dalších dvou měst protestujících proti vládě prezidenta Bašára Asada.

Po skončení jednání rady někteří diplomaté agentuře Reuters řekli, že nová vlna násilí v syrském městě Hamá může zatím rozporná stanoviska členů RB OSN sblížit tak, aby se po měsíci marného vyjednávání nakonec podařilo protisyrskou rezoluci dohodnout. Přesto zatím nebylo dosaženo dohody o tom, zda rada schválí text rezoluce navržený západními státy nebo zvolí mírněji formulovaný dokument.

V Hamá nadále umírají lidé

O konzultace požádalo jako nestálý člen rady Německo. Rusko, Čína a některé rozvojové země jako Indie, Brazílie nebo Jihoafrická republika dosud váhaly protisyrskou rezoluci podpořit z obavy, že se bude opakovat libyjský scénář a diplomatický protest přeroste v přímý vojenský zásah.

V samotném městě Hamá si pokračující pondělní ostřelování vyžádalo nejméně čtyři další mrtvé. Podle syrských aktivistů tanky po dvoutýdenním obléhání pronikly i do východosyrského města Abú Kamál a do dalšího města Zabadání u hranic s Libanonem. Střelbou z kulometů byli v tomto městě údajně zraněni nejméně tři lidé. Celkem podle syrských organizací pro ochranu lidských práv zahynulo v pondělí pod palbou syrských vojáků 24 lidí.

Asad je neústupný

Podle analytiků citovaných agenturou Reuters dává syrský prezident Bašár Asad svým kritikům najevo, že se nehodlá podřídit volání po změně a je rozhodnut potlačit protesty silou. Stupňováním ozbrojeného nátlaku potvrdil, že je odhodlán zastavit protesty za každou cenu.

"Útok na Hamá je signálem, že ztrácí kontrolu," soudí Basma Kodmaní z pařížské Arabské reformní iniciativy. "Chce ukázat, že je odhodlán rozšířit represe do všech koutů země."

Asadovi kritici zároveň upozorňují, že prezident překročil hranici, za níž už jednání není možné. "Vláda je rozhodnuta použít jakoukoli sílu, ale to odpor nezlomí. Protesty budou jen silnější," řekl agentuře blízkovýchodní analytik Rámí Churí.

Tagy: protesty Sýrie OSN

Zdroje: ČTK